Liberijská prezidentka vyhodila ministry, kteří ji nepomohli řešit ebolu

EPIDEMIE EBOLY

Liberijská prezidentka vyhodila ministry, kteří ji nepomohli řešit eboluNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová propustila ministry a vysoké vládní úředníky, kteří neuposlechli její výzvy a nevrátili se ze zahraničí kvůli mimořádné situaci vyvolané šířením eboly. Nebezpečný virus zabil letos v západní Africe přes 1400 lidí, což je více než polovina nakažených. 

Libérie patří mezi nejvíce postižené země. Johnsonová-Sirleafová vyhlásila mimořádný stav a Libérie ve snaze zabránit šíření viru uzavřela celou chudinskou čtvrť v Monrovii. Před několika týdny prezidentka požádala členy vlády, aby nevyjížděli ze země a ty, kteří jsou v zahraničí, aby se vrátili. Měli na to asi týden a ti, kteří neuposlechli, byli tento týden podle prohlášení prezidentčina úřadu propuštěni. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že ebole dosud podlehlo 1427 z 2615 nakažených. Mezi těmi, kteří onemocněli, bylo 240 zdravotníků a polovina z nich zemřela. 

Čtěte také: Ebola v Berlíně? Žena z Afriky zkolabovala na úřadu práce

Podle WHO je hlavní příčinou nedostatek ochranných pomůcek a personálu. V některých afrických zemích připadá na 100.000 pacientů jen jeden či dva lékaři. Epidemiolog Jorge Castilla se domnívá, že pro ochranu personálu by bylo nutné mít každý měsíc k dispozici 90.000 ochranných obleků, ale zatím jich není dost. 

První případ nakaženého má Británie. Jde o dobrovolníka Williama Pooleyho, který přijel pomáhat do Sierry Leone a sám onemocněl. Byl v neděli převezen do Londýna a tam muži začali s jeho souhlasem podávat experimentální lék ZMapp. Přípravek, který ještě nebyl otestován na lidech, dostali i dva američtí zdravotníci, kteří se v Africe nakazili, a oba se pak uzdravili. Lék ale nezabral u liberijského lékaře, který se nakazil od nemocných. I po podání přípravku ZMapp zemřel stejně jako pětasedmdesátiletý španělský misionář Miguel Pajares. 

První případy se o víkendu objevily také v Kongu, ale tamní úřady v pondělí oznámily, že konžské případy jsou vázány na místní kmen viru, nikoli na ten, který se šíří západní Afrikou. V Kongu na tamní kmen viru zemřelo 13 lidí a zdravotníci počítají s tím, že na jeho zastavení budou zapotřebí asi tři měsíce. 

WHO dnes uzavřela svou laboratoř v Sieře Leone, protože jeden z jejích pracovníků se ebolou nakazil. Zavření pracoviště je určeno kvůli bezpečí ostatních zaměstnanců. 

Nejvíc nemocných připadá na Libérii, Sierru Leone a Guineu. Africká rozvojová banka dnes oznámila, že se v těchto zemích dá kvůli dopadům epidemie očekávat snížení HDP o jedno až 1,5 procenta.

Čtěte také: Liberijského lékaře experimentální lék proti ebole nezachránil 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz