Do Evropy se vrací americké tanky. Mají nás chránit před Rusy
NATO vs. Rusko
Americká armáda je na cestě s těžkou technikou, včetně tanků a obrněných vozidel, do Evropy. Poté, co jejich lodě přistanou v Nizozemsku, zamíří na východní hranice Evropy s Ruskem. Do Evropy v lednu dorazí 4000 amerických vojáků. Akce má ukázat sílícímu Rusku, že Spojené státy jsou se spojenci NATO připraveni Evropu bránit, píše NBC.
Tři roky poté, co evropský kontinent opustil po sedmdesáti letech poslední americký tank, se těžká technika z USA zase vrací. Generál Ben Hodges, který velí americké armádě v Evropě, řekl NBC, že „tyto aktivity jsou naplněním závazku Spojených států k boji proti agresi a ochraně našich evropských spojenců a partnerů“. Hodges nečeká, že by mělo dojít k nějakému útoku, přítomnost armády má spíše demonstrovat schopnosti a sílu.
Již ve čtvrtek nizozemská armáda předala v Eygelshovenu Američanům několik velkokapacitních skladů, které pochází ještě ze studené války, a nabídla podpůrná vozidla a další techniku. Již v září začali Američané shromažďovat trvalé vojenské zásoby v Evropě a poslední lodě mají nyní připlout s těžkou technikou. To umožní vybudování obrněných brigád s těžkou technikou, které doplní stávající jednotky. V lednu má podle NBC přijet 4000 vojáků a 2000 armádních vozidel.
Armáda Spojených států pak zamíří na východní hranice Evropy, tedy do Polska, Rumunska, Bulharska a pobaltských států. Dochází k tomu v době, kdy Rusko provedlo několik výrazných vojenských operací a cvičení, které začaly anexí Krymu.
Rusové v Pobaltí do 60 hodin
Podle NBC však ruský prezident Vladimir Putin několikrát zopakoval, že „nikdy nezaútočí na členský stát NATO“. Nicméně podle studie americké výzkumné instituce RAND by ruská armáda byla schopná projít skrze obranu NATO a obsadit pobaltská hlavní města během 60 hodin.
To je jedním z důvodů, proč se vojska Spojených států vrací do Evropy, a to především chránit její hranice. Podle nizozemského generála Tima Middendropa nestojí Evropa o vystupňování emocí, ale o sdělení jasného stanoviska vůči Rusům. Kromě Nizozemska budou skladovat munici i v Belgii, Německu a Polsku; tedy daleko od ruských hranic, což by si Rusové mohli jinak vyložit jako provokaci.
V Polsku budou Američané hlídat hlavně jeho hranici s ruskou exklávou Kaliningrad, kam Rusové chtějí umístit jaderné zbraně. Poláci i další Evropané z východní části kontinentu se nyní podle NBC obávají nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta. Ten totiž prohlásil, že Spojené státy možná nepřijdou na pomoc, až bude některý ze spojenců NATO potenciálně napaden.
Generál Hodges proto doufá, že příjezd bojových vozidel a armádních jednotek do Evropy spojence uklidní. „Je naším ekonomickým zájmem, aby Evropa byla bezpečná, chráněná a stabilní,“ dodal.