1 Vyhazov za dokument?

Natočil dokument o Babišovi. Teď Janečka z FAMU vyhodili. Kvůli kritice fakulty?

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Docent Vít Janeček po patnácti letech na FAMU končí a to údajně za své veřejně publikované názory. Oficiálním důvodem propuštění známého režiséra a dokumentaristy jsou totiž komentáře na Facebooku a kritické články v odborném tisku, kdy například kritizoval založení pobočky FAMU v Makedonii. Zprávu přinesl Deník Referendum, který ale uvádí, že za vyhazovem může být i jeho nedávno dokončený dokument o Agrofertu a jeho majiteli Andreji Babišovi.

Janečkovo náhlé propuštění před zahájením zimního semestru se setkalo s kritikou, jak ze strany studentů, kteří chtějí protestovat, tak vedoucího katedry dokumentaristiky profesora Karla Vachka. Janeček na svém facebookovém profilu poměrně často sdílí články, které jsou kritické k Donaldu Trumpovi, Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi od Deníku Referendum, Forum24, Českého rozhlasu nebo Novinek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle vyjádření děkana Zdeňka Holého pro Deník Referendum poškozoval Janeček FAMU komentáři na Facebooku a svými názory v odborném tisku, kde se měl dotknout některých svých kolegů.

„Hlavní důvod propuštění byly články v Cinepuru, přičemž můj poslední článek vyšel před více než půl rokem, nepadlo k tomu jediné slovo, až najednou v srpnu,“ řekl pro Echo24 Vít Janeček. Tím měl poškodit dobré jméno FAMU. Na dotaz, zda děkan Holý jmenoval některé kolegy, kterých se měly jeho články dotknout, Janeček odpověděl, že to bylo to neurčité a nikoho nejmenoval. „My jsme měli debatu, ve které jsem čekal, že se povede polemika nad článkem,“ dodal k tomu Janeček.

Také pokládá za nepřijatelné, když děkan vytahuje takovéto záležitosti, a ještě je opakuje do médií. Rovněž se mu zdá absurdní provádět takováto personální rozhodnutí před začátkem akademického roku, čímž se tak výrazně zkomplikuje výuka některých předmětů.

Janeček pro Echo24 řekl, že je svým způsobem rád, „že to dospělo do tohoto bodu, a děkan bude mít prostor se veřejně vyjadřovat k řadě věcí, ke kterým se jinak vyjadřuje třeba radši spíš jako za zády lidí, a akademická obec si ho prohlédne. Považuji to za užitečný proces“. Propuštěním Janečka se také patrně bude zabývat akademický senát fakulty.

Vít Janeček se narodil v roce 1970. Absolvent FF UK (filmová věda) a FAMU (dokumentární tvorba), dokumentarista, filmový esejista, pedagog FAMU, člen Asociace režisérů a scenáristů (ARAS). Dlouhodobě se zabývá filmovou teorií, dokumentárním filmem a interdisciplinárními vztahy mezi uměleckými obory a obory poznání.

Helena Bendová, šéfka odborů Akademie múzických umění, kde je FAMU jednou z fakult, se k propuštění Janečka vyjádřila v tom smyslu, že cílem jeho vyhození je snaha zastrašit ostatní zaměstnance fakulty, kteří mají jiný názor na řízení školy.

Podle Deníku Referendum může za vyhazovem stát Janečkův dokument Selský rozum, který natočil ve spolupráci se Zuzanou Piussi. Dokument se kriticky staví k hospodářským a politickým aktivitám předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Film Selský rozum se však v debatách o působení Víta Janečka na fakultě prý vůbec nevyskytoval. „Nebylo to tématem v debatách,“ uvedl pro Echo24 Janeček. Ukončení pracovního poměru kvůli tomuto dokumentu odmítl i děkan Holý.

Samotný dokument měl v některých městech problémy s promítáním, například v Přerově. Podle vedoucí jediného tamního kina bylo rozhodnutí o promítání na jeho zřizovateli, kterým je město. To vede v koalici Babišovo hnutí ANO, jež vyhrálo minulé volby.

Čtěte také: Film o Babišovi v Přerově neuvidí. Zatrhlo ho město, které vede i ANO

Babišovi právníci poslali policii na novináře Deníku Referendum

 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.