Čeští Rusové odmítají, aby za ně mluvil kritik anexe Krymu

RUská menšina

Čeští Rusové odmítají, aby za ně mluvil kritik anexe KrymuNOVÉ
Ljubov Vondroušková na brněnském setkání při ruském svátku Den obránců vlasti Foto: Foto: kscr.cz
1
Domov
Sdílet:

Organizace ruských krajanů v Česku protestuje proti tomu, že ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier jmenoval do vládní rady pro národnostní menšiny kritika anexe Krymu a Putinovy „páté kolony“.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) rozhodl, že zástupcem v Česku žijících Rusů ve vládní radě pro národnostní menšiny bude Alexej Kelin. Tento potomek ruských bělogvardějců v minulých měsících podobně jako jeho kolega ze spolku Ruská tradice a odstupující místopředseda vládní rady Igor Zolotarev ostře kritizovali připojení Krymu k Rusku nebo odhalení pražského pomníku sovětským okupantům z roku 1968.

Více čtěte: Kauza pomník okupaci 1968: Kreml zkouší, co mu dovolíme

Kelinovi krajané sdružení v takzvané Koordinační radě se sešli v sobotu na konferenci v pražském Ruském středisku vědy a kultury, jíž se zúčastnil i ruský ambasador v Česku Sergej Kiseljov. Koordinační radu ruské velvyslanectví přímo řídí. Na svém setkání si odsouhlasili rezoluci, v níž podrobili rozhodnutí ministra Dienstbiera ostré kritice.

„Hodně lidí pobouřilo, že do této funkce byl jmenován člověk, který je členem organizace, jejíž zástupci nás označují za jakousi Putinovu pátou kolonu. Vždyť jsme často čeští občané, žijeme normální životy,“ komentovala rezoluci v sobotu zvolená nová předsedkyně Koordinační rady Ljubov Vondroušková z Ruského kulturně osvětového sdružení na Moravě. Rodilá Ruska Vondroušková má české občanství, vzala si zaměstnance tuzemského ministerstva vnitra.

Návrat Krymu, největší den Ruska za posledních 30 let

Rezoluci předcházela ohnivá diskuse, v níž Kelina napadl například podnikatel Alexandr Barabanov, který mimo jiné označuje současnou vládu v Kyjevě za „fašistickou“. Proti všem „Rusofobům“ se vyslovil i přítomný autor knihy o Stalinovi Vražda velkého vůdce Igor Saveljev. Dodal, že 18. březen, „den navrácení Krymu vlasti“, pokládá za nejdůležitější den Ruska za posledních třicet let. Vzbudil bouřlivý potlesk.

„Vždy jsem se řídil především svým svědomím,“ hájil se před krajany Alexej Kelin. I jemu část přítomných tleskala – ani mezi Rusy navštěvujícími akce organizované ruskou ambasádou nejsou pouze zastánci stejného názoru.

Na akci vystoupil také představitel moskevského Fondu právní pomoci a podpory práv krajanů Michail Vladimir. Ten prohlásil, že podle výnosu prezidenta Putina jsou za krajany považováni a případnou pomoc zasluhují nejen občané cizího státu, ale i příslušníci jiných národů, kteří v sobě objeví ruské kořeny.

„V Lotyšsku jsme například ze 38 soudních sporů za práva krajanů většinu vyhráli,“ podotkl Vladimir, náměstek ředitele fondu, který funguje zhruba dva roky. „Z toho vyplývá, že jsou ochotni se prát za práva kohokoliv, kdo se třeba jen prohlásí za sympatizanta Ruska. Tenhle postoj je v jasném rozporu s tím, jak národnostní menšiny definuje česká legislativa,“ říká k tomu Kelin.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz