Hořké vítězství Merkelové. Vládní koalice ztratila, uspěla AfD

VOLBY V NĚMECKU

Hořké vítězství Merkelové. Vládní koalice ztratila, uspěla AfDAKTUALIZUJEME
Angela Merkelová po zářijových německých volbách Foto:

Foto: Reuters Pictures

7
Svět
Sdílet:

Volby do německého Spolkového sněmu vyhrála s 33 procenty konzervativní unie CDU/CSU dosavadní kancléřky Angely Merkelové. Vyhrála sice čtvrté volby po sobě, ale její strana přišla o milion voličů. Její hlavní rival a vyzyvatel, sociální demokrat Martin Schulz (SPD) dostal jen kolem 20 procent a oznámil odchod do opozice. Obě strany zažily nejhorší výsledek od konce války. Do parlamentu se s 12,6 procenty naopak poprvé dostala antiimigrantská strana Alternativa pro Německo (AfD). Liberální FDP získala 10 procent, Zelení i Linke devět procent. Volební účast byla 75 procent. Šlo o první parlamentní volby poté, co země v uplynulých dvou letech přijala více než milion migrantů.

Německé volby 2017
Německé volby 2017 Foto:

Foto: Printscreen YouTube Deutsche Welle

Obě strany současné velké koalice si oproti předchozím volbám výrazně pohoršily. CDU/CSU měla v roce 2013 podporu 41,5 procenta voličů, SPD 25,7 procenta. Sociální demokraté skončili podle prognózy i za svým dosavadním minimem z roku 2009, kdy získali 23 procent hlasů. Pro CDU/CSU je to nejhorší výsledek od roku 1949, kdy dostala 31 procent.

Reakci kancléřky čtěte zde: Merkelová: Splnili jsme cíl, ale chtěli jsme víc. Voliče AfD získáme zpět

Zisky a ztráty:

Německé volby 2017
Německé volby 2017 Foto:

Foto: Printscreen YouTube Deutsche Welle

SPD: Jdeme do opozice

Vedení německé sociální demokracie (SPD), která doposud vládla v koalici s unií konzervativních stran CDU/CSU, se po oznámení odhadu výsledků parlamentních voleb rozhodlo pro odchod do opozice. Dosavadní předseda parlamentní frakce SPD Thomas Oppermann označil odhad výsledků za „hořkou porážku“, která je jasným odmítnutím pokračování velké koalice.

V úvahu tak přichází v zásadě jen koalice CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených.

Oslabení CDU/CSU, která pod Merkelovou dosáhla svého nejhoršího výsledku zatím v roce 2009 se 33,8 procenta, předvolební průzkumy předpovídaly, takto dramatický propad se ale nečekal. Ještě v červenci se konzervativní unie pohybovala kolem 40 procent, od té doby ale postupně klesala. Poslední průzkumy před volbami jí přisuzovaly většinou kolem 36 procent hlasů.

AfD: Vezeme si svou zemi zpátky

Ve volebním štábu protiimigrační strany AfD vypukl po oznámení prvních odhadů jásot. „Poženeme je a vezmeme si svou zemi zpátky,“ řekl jeden z volebních lídrů strany Alexander Gauland.

FDP: Žádáme změnu kurzu

Předseda liberální Svobodné demokratické strany (FDP) Christian Lindner vyjádřil ochotu jednat se stranami konzervativní unie CDU/CSU o vytvoření vlády, žádá ale změnu kurzu. Strana Zelených varovala, že koaliční jednání budou složitá. Koalice CDU/CSU, FDP a Zelených je poté, co sociální demokraté oznámila, že odejdou do opozice, zřejmě jedinou možnou.

„Minulé volební období bylo prvním v dějinách republiky, v němž ve Spolkovém sněmu chyběl liberální hlas – a bude zároveň taky posledním,“ řekl předseda FDP Lindner po oznámení odhadů volebních výsledků.

FDP jako tradiční strana spolkové republiky po volbách v roce 2013 z parlamentu vypadla, nyní se do něj po čtyřech letech vrátí. Lindner už oznámil, že je ochoten jednat o vytvoření vlády s CDU/CSU, žádá ale změny v kurzu vlády. „Do vlády nás nemůžou nutit,“ upozornil také místopředseda strany Wolfgang Kubicki.

Zelení: Nebudeme snadný partner

„Nebudeme snadným partnerem,“ varovala v reakci na odhady a úvahy o vytvoření vlády s CDU/CSU a FDP čelná kandidátka Zelených Katrin Göringová-Eckardtová. „Budou to složité rozhovory,“ dodala s tím, že je otevřená jednání se všemi stranami kromě Alternativy pro Německo (AfD). To připustil také bývalý předseda strany Zelených Jürgen Trittin, podle kterého se pro vytvoření koalice musí CDU stát ekologičtější, FDP sociálnější a CSU liberálnější.

Podle dosavadních odhadů získala FDP 10,4 procenta a Zelení 9,3 procenta hlasů. Koalice obou stran s CDU/CSU by tak mohla mít většinu 349 křesel.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články