Na zdraví Putinovi! A plivněme na zrádce

MÉDIA V RUSKU

Na zdraví Putinovi! A plivněme na zrádce 1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Za Putina jsou ruská média na tom v mnohém hůř než v 80. letech za sovětských časů. Myslí si to Konstantin von Eggert, bývalý šéfredaktor rádia BBC Rusko, a další novináři, kteří v úterý diskutovali na českém ministerstvu zahraničí. Situace podle nich přituhuje, protože televize a tisk se začínají více než proti vnějšímu protivníkovi (například Ukrajině či USA) zaměřovat proti „vnitřnímu nepříteli“.


Velmi vyspělý, důmyslný stroj na propagandu, který úspěšně válcuje veřejné mínění v Rusku. Takhle podle ruských novinářů, kteří nepatří k personálu obsluhujícímu tuto mašinu, vypadají současná prokremelská, především státní média.

„Ptáme se, jak je možné že po relativní otevřenosti perestrojky a 90. let jsme se vrátili ke starému modelu tak snadno,“ prohlásil Konstantin von Eggert, bývalý šéfredaktor rozhlasových stanic BBC Rusko a Rádio Kommersant. Podle něj současný prezident Vladimír Putin, který se v zemi těší více než osmdesátiprocentní popularitě, používá média jako zvláštní druh psychoterapie občanů stále traumatizovaných rozpadem někdejšího impéria.

„Vstaneme a plivneme do tváře všem Američanům, Ukrajincům, Čechům nebo Zimbabwanům,“ tak Eggert líčí převažující mediální tón posledních měsíců, kdy dominovalo oslavné líčení připojení Krymu k Rusku. Nyní se ale podle předního ruského novináře začíná propaganda měnit. Především státní média, která jsou v Rusku nejvlivnější a podle nedávného průzkumu v jejich objektivitu věří 63 procent Rusů, začínají hledat nepřátele mezi vlastními občany.

„Ti, kdo nesouhlasí s oficiální ortodoxní linií a byli dřív do jisté míry tolerováni, jsou nyní označováni za zrádce národa. Média se nerozpakují lidi jmenovat a ukazovat na ně prstem. Třeba hon na nevládní organizace už začal,“ dodává Eggert.

My jsme předvoj Evropy

Spousta novinářů, kteří se podobných očerňování odmítají účastnit, přichází o místa. „Na druhé straně je zarážející kolik inteligentních a vzdělaných lidí je ochotno se podílet na kampaních, připomínající časy studené války,“ podotýká Alexandr Morozov, šéfredaktor časopisu Ruskij žurnal.

Zatímco ukrajinské volby skončily pro Kreml překvapením, protože v nich navzdory ruské propagandě kandidáti krajní pravice zcela propadli, a nový prezident Petro Porošenko je mediálním útokům zatím ušetřen, proputinovští novináři se vyřádili díky výsledkům voleb do Evropského parlamentu. V nich zaznamenali v celé Evropě velký úspěch pravicoví i levicoví extrémisté. „Podívejte se, my jsme skutečný předvoj Evropy a ta takzvaná Evropská unie je pouze jakousi maketou,“ popsal Eggert převažující tón příspěvků na téma nedávného evropského hlasování.

Účinné propagandě podléhá stále víc Rusů. „Nedávno jsme měli u mě na dače nedaleko Moskvy večeři s přáteli a jedna známá pozvedla číši a prohlásila: A teď na zdraví Putinovi. Vždyť on je tak dobrý,“ popsal Egger vážně míněný přípitek.

Relativně svobodně píšící média v Rusku stále existují, například deník Novaja Gazeta, kterou spoluvlastní Michail Gorbačov. „Její novináři mi nedávno řekli, že vláda je nechá dělat svou práci jen proto, že dosah těchto novin není velký. V opačném případě by asi tak tolerantní nebyla,“ řekl Václav Lidl, analytik sdružení Asociace pro mezinárodní otázky.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz