Řečník ze sobotní demonstrace byl obviněn z šíření nenávisti
demonstrace pro i proti uprchlíkům
Řečník, kterého na sobotní demonstraci proti uprchlíkům zadrželi policisté, byl obviněn z podněcování k nenávisti. Za to by mu hrozily až dva roky vězení. Muž podle informací ČTK patří ke slovenské nacionalistické organizaci Vzdor. Na sobotní demonstraci se shromáždily desítky lidí, aby vyjádřily svůj nesouhlas s přijímáním uprchlíků. Jiná skupina demonstrantů přišla naopak uprchlíky podpořit.
Na demonstraci v centru Prahy vystoupili zástupci české i slovenské krajní pravice. Podle organizátorů měl být protest zaměřen proti imigrační politice vlády, zadržený slovenský řečník ale podle citací z facebookové stránky Vzdoru pronášel také antisemitské a rasistické výroky.
„Ještě v sobotu večer byl muž obviněn z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod,“ řekla k tomu mluvčí pražské policie Iveta Martínková. Na obvinění muže už dříve upozornil server iDnes.cz. Muž bude vyšetřován na svobodě, takže byl po obvinění propuštěn. Podle Martínkové mu hrozí až dva roky vězení.
V sobotu odpoledne se v Praze desítky lidí zúčastnily demonstrací proti uprchlíkům i na jejich podporu. Jeden z protestů byl zaměřen proti imigrační politice české vlády a druhý proti xenofobii. Při žádné z demonstrací se podle mluvčí policie Ivety Martínkové neobjevily potyčky mezi členy obou táborů. Jediný incident představovalo zadržení slovenského radikála Mariána Magáta.
„Jednoho z řečníků policisté zadrželi v průběhu projevu a poté ho převezli na stanici,“ řekla Martínková. Na základě záznamů mužova proslovu ho policisté podle policejní mluvčí zadrželi pro podezření z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Podle informací patří zadržený muž ke slovenské nacionalistické organizaci Vzdor.
‚Stop invazi vetřelců‘
Na demonstraci proti uprchlíkům na Staroměstském náměstí ještě předtím vystoupil například předseda krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas. Dav nesl transparenty s nápisy jako „Stop invazi vetřelců“ a křičel „Hanba vládě“.
Demonstrace odpůrců xenofobie na Palackého náměstí byla poklidnější. Účastníci drželi například nápisy „Třiďme odpad, ne lidi“, „Mladí zelení“ a „Fight capitalism, not refugees“ („Bojujme s kapitalismem, ne s uprchlíky“). Podle organizátorů chtěli vyjádřit nespokojenost s narůstající xenofobií a rasismem jako s nebezpečným celospolečenským fenoménem. Organizátoři také informovali lidi pomocí materiálů „Solidarita s uprchlíky/Přijímám“.
V Praze v souvislosti s demonstracemi nevznikly žádné potyčky. Třeba na konci června ale museli v Brně policejní těžkooděnci oddělit účastníky dvou demonstrací, z nichž také jedna směřovala proti přijetí imigrantů, a druhá naopak vyjadřovala solidaritu s uprchlíky. Brněnský protiimigrační protest tehdy pořádalo radikální uskupení Dělnická mládež, které je propojeno s DSSS. Dělnická mládež byla zapojena i do dnešního protestu proti uprchlíkům. Organizátoři demonstrace na podporu uprchlíků, ale řekli ČTK, že se nechystají jít k místu protestu proti imigrantům a ke střetu nevidí důvod.
Cizinci o azyl v Česku nežádají
Z údajů evropského statistického úřadu Eurostat či ze zpráv českého a rakouského ministerstva vnitra vyplývá, že Česko patří v EU k zemím, kde cizinci žádají nejméně o azyl. Za prvních letošní pololetí evidovalo ministerstvo vnitra 784 žádostí o mezinárodní ochranu. Maďarsko jich mělo 85krát víc, Rakousko 36krát, Švýcarsko patnáctkrát a Bulharsko devětkrát víc. Méně než v Česku se uprchlíci snaží získat útočiště i v pobaltských státech, na Slovensku či ve Slovinsku.
Členské země EU na konci června odmítly návrh Evropské komise na povinné rozdělení 40.000 osob, které velmi pravděpodobně mají nárok na mezinárodní ochranu a jsou nyní v Itálii a Řecku. Zároveň se ale dohodly, že odpovídající počet si v příštích dvou letech rozdělí na dobrovolném základě. Česká vláda schválila, že přijme do konce roku 2017 celkem 1500 uprchlíků. Letos by to mělo být 400 lidí, příští rok 700 a 400 pak v roce 2017. Zhruba 1100 lidí by mělo Česko převzít od zemí EU s velkým náporem migrantů – tedy od Itálie a Řecka, 400 pak z táborů na Blízkém východě.