Prezident by měl být za prohlášení o Číně stíhán, zní z Kroměřížské výzvy

Prohlášení čtyř

Prezident by měl být za prohlášení o Číně stíhán, zní z Kroměřížské výzvyAKTUALIZUJEME
Miloš Zeman Foto: FOTO: wikimediacommons.com/Ministry of Defence of the Czech Republic
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Poslanci a senátoři by měli využít všechny prostředky, jak dohnat k odpovědnosti čtyři nejvyšší ústavní činitele, kteří nedávno podepsali prohlášení o vztazích Česka s Čínou. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci občanské iniciativy Kroměřížská výzva. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček výzvu odsoudil jako nedemokratický apel.

Prohlášení vydané v reakci na schůzku tibetského duchovního dalajlamy s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) závažně překročilo ústavní i jiné normy a může být i důvodem ke stíhání prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení ústavy, tvrdí iniciativa.

Premiér Bohuslav Sobotka, předsedové Senátu Milan Štěch (ČSSD) a Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a prezident Zeman v říjnovém prohlášení zdůraznili, že schůzky politiků s dalajlamou by se neměly považovat za výraz změny oficiální politiky Česka k Číně. Vztahy zemí označili za přínosné a užitečné. Prohlášení vydali krátce po setkání Hermana s dalajlamou. Čína schůzky představitelů států s osmdesátiletým nositelem Nobelovy ceny za mír dlouhodobě kritizuje, označuje ho za separatistu.

Advokát a signatář Kroměřížské výzvy Jan Kalvoda označil za nejzávažnější prohřešek proti ústavě to, že v prohlášení společně jednali představitelé výkonné a zákonodárné moci. „Došlo k porušení principu dělby moci,“ uvedl dnes na tiskové konferenci. Společné jednání komor Parlamentu je podle něj možné jen v podobě jejich společné schůze, nemohou ale jednat prostřednictvím společného prohlášení.

Sněmovna i Senát by měli podle iniciativy zvážit také možnost ústavního stíhání prezidenta. „Vyzýváme Senát, aby se touto záležitostí řádně zabýval, my mu chceme přispět argumenty, které pro tuto možnost svědčí,“ uvedl dnes mluvčí iniciativy Václav Němec. Projednání kritizovaného prohlášení v horní komoře požadují někteří senátoři, o svolání mimořádné schůze Sněmovny se stejným tématem by se mohli pokusit poslanci pravicové opozice.

Ovčáček na twitteru dnešní vyjádření Kroměřížské výzvy odsoudil. „Bytostně nedemokratický apel v duchu temné tradice druhé republiky a první poloviny 70. let minulého století,“ napsal. Na dotaz ČTK následně dodal, že jeho sdělení z twitteru je zcela jednoznačné. „Netřeba více dodávat,“ uvedl v textové zprávě.

 

Hlavní cíl iniciativy Kroměřížská výzva je vyvolat a vést celospolečenskou veřejnou debatu o úřadu prezidenta a hodnotách, které by měl ztělesňovat. Iniciativa rovněž zaujímá postoje k politickým otázkám, které mají vztah k funkci prezidenta, uvádějí její zástupci v tiskové zprávě.

Čtěte také: Konec šéfa Senátu? TOP 09 chce předsedu, který zavrhne „výzvu čtyř“

Zaorálek: Herman nedržel slovo. Ten vzkazuje, přijal bych dalajlamu znovu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články