Disident s českým azylem byl zatčen při návratu do Běloruska
Běloruský disident a bývalý kandidát na prezidentský úřad Ales Michalevič, který v roce 2011 získal azyl v České republice, byl zadržen na běloruských hranicích. Stalo se tak při jeho pokusu o návrat do vlasti za svou rodinou. Nyní je Michalevič na svobodě a nachází se na území Běloruska. Nesmí zemi ale opustit.
Michalevič se pro návrat do Běloruska rozhodl poté, co prezident Alexandr Lukašenko amnestoval politické vězně včetně bývalých prezidentských kandidátů. „Mnohokrát jsem říkal, že se vrátím, pokud osvobodí všechny politické vězně. Osvobodili je, tak se vracím,“ potvrdil před odjezdem sám Michalevič. Rádiu Svobodná Evropa pak vysvětlil: „Velice toužím být s rodinou, být v Bělorusku, a proto jsem se takto rozhodl.“ Dodal také, že si je vědom, že „v Bělorusku je všechno možné“, a počítá prý s nejhorším scénářem, tedy s uvězněním.
Hned v úterý ráno přinesl server nn.by informaci, že byl disident na hranicích s Litvou zadržen. Napsal to pod fotografii, na níž Michalevič stojí na českém nádraží a v ruce hrdě drží vlajku Svobodného Běloruska, české občanské iniciativy, která informuje o porušování lidských práv v této nedemokratické zemi.
Алесь Михалевич вернулся в Беларусь, его задержали просто на границе http://t.co/ygpm0C1yW8 pic.twitter.com/Gpn8L4zOTV
— NN.BY / Наша Нива (@nasa_niva_ru)
8. Září 2015
Zatčení potvrdila i Michalevičova manželka Milana, která žije v Bělorusku s jejich dvěma dcerami. „Zadrželi jej při pasové kontrole ve vlaku,“ uvedla s tím, že teď neví, kde se manžel přesně nachází. „Michalevič byl zadržen jako osoba, po které se pátrá. Bude předán pracovníkům ministerstva vnitra,“ sdělil k tomu mluvčí běloruské pohraniční stráže.
Již o několik hodin později server nn.by informoval o propuštění Michaleviče na kauci. To později potvrdil pro server ECHO24.cz i spolupracovník Alese Michaleviče A. Franckevič. ,,Ano, propustili ho. Momentálně je s rodinou, je ale hlídanou osobou a nesmí opustit Bělorusko,“ uvedl a dodal: ,,Věděl, že mu tam hrozí nebezpečí, ale chtěl se vrátit hlavně kvůli své rodině.“ Jak bude s Michalevičem nakládáno zatím není zřejmé.
Čtěte také: Lukašenko propustil šest politických vězňů, i Statkeviče
Před téměř pěti lety byl Ales Michalevič spolu s dalšími opozičními kandidáty na prezidenta zadržen a obviněn z organizace masových nepokojů v Minsku v prosinci 2010. Po propuštění z vazby Michalevič obvinil režim z mučení, kterému byl podle svých slov vystaven ze strany tajné policie KGB. V březnu 2011 uprchl ze země, přičemž jeho manželka a děti v Bělorusku zůstaly. Později Michalevič získal politický azyl v Česku.
V případu „masových nepokojů“ zůstává Michalevič v Bělorusku posledním obviněným. Stále mu tam hrozí 15 let vězení za opoziční demonstrace. Několikrát byl zadržen také v zahraničí, protože jeho jméno figurovalo na seznamu hledaných osob Interpolu. K jeho oficiálnímu vyškrtnutí došlo v roce 2012.