Hamižnost a klientelismus, zákon o hazardu je zlobbovaný, zlobí se Piráti

Stát přichází až o 1 miliardu ročně

Hamižnost a klientelismus, zákon o hazardu je zlobbovaný, zlobí se PirátiNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Zákon o hazardu platný od 1. ledna 2017 podle Pirátů nehájí zájmy patologických hráčů, jak mnozí říkají, ale chrání tuzemské provozovatele hazardu. Kritika České pirátské strany cílí především na blokování internetových stránek a na udělování licencí online hazardu, které musí nově od ministerstva financí získat každá legálně podnikající společnost. Piráti se kvůli tomu již dříve obrátili i na Ústavní soud, ten však v minulém týdnu rozhodl, že zákon protiústavní není. Svobodu projevu podle něj nijak neomezuje a nemá nic společného s cenzurou.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Faktická kontrola Internetu byla schválena pod zcela falešnou záminkou. Místo ochrany patologických hráčů šlo o zájmy tuzemských provozovatelů, kteří zlobbovali ministerstvo financí,“ kritizuje zákon předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Nejde podle něj o omezení hazardu, ale pouze o přesunutí celé oblasti na někoho jiného. "Buď tak Andrej Babiš se Závodským (náměstek ministerstva financí - pozn. rekadce) činili vědomě, nebo je jejich naivita do nebe volající. Udělením licence Fortuně na online kasino ministerstvo financí v podstatě říká: Je dobře, že ti lidé hrají a prohrávají, ale musí to být u našich kamarádů a my z toho musíme mít také patřičné daně. Láska opět nezvítězila nad hamižností a klientelismem. Celou dobu jsme upozorňovali, že novelu píšou s ministerstvem financí lidé z vybraných sázkovek. Ostatně jsme na jednání s nimi byli a máme to v i registru lobbistických kontaktů," uvedl pro Echo24 předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Reaguje tak na vydání prvních licencí, které získaly společnosti Fortuna a Sazka. Podle odborníků bylo však doposud hazardní hraní na internetu zcela neomezené a nový zákon alespoň částečně internetový hazard ukotvil.

„Chvála bohu, že zákon přišel alespoň teď. V oblasti online hraní je to velký rozdíl, to se vůbec nedá srovnat. Starý zákon se online hraní vůbec nevěnoval,“ řekl již dříve pro Echo24 vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

Za důležitý, i když stále nedostatečný považuje zákon i bývalý marketingový ředitel společnosti Fortuna (a zároveň vyléčený gambler) František Trantina. „Z hlediska ochrany spotřebitele považuji zákon za dobrý, v tomto případě účastníků hazardních her bylo dosaženo maximum možného,“ sdělil serveru Echo24 František Trantina.

Český stát podle něj však přichází na odvodech z nelicencovaných online her až o 1 miliardu korun ročně. A právě na výběr těchto peněz by se podle něj mělo ministerstvo intenzivně zaměřit. Celkový příjem z hazardu do státního rozpočtu se pohybuje mezi nezanedbatelnými 8 až 10 miliardami korun za rok. Trantina zároveň připomíná, že jen doteď přišel český stát nedostatečnou legislativou o miliardy a nechápe, jak to, že to ani ministerstvu ani legálním sázkařským společnostem nevadí.

"Stát daňově zatěžuje všechny, kteří podnikají legálně a ty firmy se podílejí na náhradě škody, které tu tím vznikají. Ale ty zahraniční firmy stát prostě neřeší. Já bych je prostě zpětně dodanil. To, co se tady v tom odvětví děje, je skandální. Nechápu, že to tady nikomu nevadí, to je prostě hrozné. Vůbec si to nedokážu vysvětlit,"uvedl pro Echo24 Trantina. 

Čtěte více: Stát vybere ročně z hazardu kolem 10 miliard, ale na gamblery peníze nejsou

Zákon je legitimní, rozhodl soud

„Jde o naprosto legitimní, ve světě běžnou úpravu,“ uvedl ústavního soudce Jaromír Jirsa. Poukázal na problematické aspekty internetových her a hazardu obecně, například z hlediska daňových úniků, kriminality, ale i závislostí. „Je to riziková zábava,“ dodal minulý týden Jirsa.

Čtěte více: Omezení internetového hazardu je v pořádku, rozhodl Ústavní soud

Rozhodnutí Ústavního soudu přivítal ministr financí Andrej Babiš. „Hovořit v případě blokování stránky s nelegálně provozovanou hazardní hrou o cenzuře internetu jsem od počátku považoval za absurdní. Mám radost, že nám Ústavní soud dal za pravdu. Nový zákon o hazardu omezuje jedinou svobodu: nelegálně podnikat. Eliminuje černý trh s online hazardem a chrání hráče a legální provozovatele, kteří u nás platí daně,“ uvedl k verdiktu Ústavního soudu ministr financí minulý týden Andrej Babiš.

Do konce ledna se z českého trhu podle ministerstva financí stáhlo 44 zahraničních loterijních firem z 55 webovými stránkami v češtině. Představovaly asi 90 procent objemu nepovoleného internetového hazardu. Už koncem ledna ministerstvo zahájilo správní řízení s firmou EU Lotto, která svoje hry provozuje pod obchodním názvem lottoland. Pokud firmy současný stav nenapraví, hrozí jim zablokování webových stránek a plateb, pokuta až 50 milionů korun a doměření daně.

Podle Františka Trantiny však ještě koncem ledna na českém trhu fungovalo 29 nelegálních společností, mezi nimi například Bwin, Bet365, Gametwist, Unibet, Sportingbet a další. Proces jejich legalizace či zablokování stránek tak může být ještě velmi dlouhý.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články