Jourová má kvůli Babišovi střet zájmů, říká europoslankyně Grässleová
Politici ze stejné strany
Evropská komisařka Věra Jourová z hnutí ANO je ve střetu zájmů, řekla německá europoslankyně a šéfka rozpočtového výboru Ingeborg Grässleová. Jourová se již dříve razantně zastala bývalého ministra financí Andreje Babiše, když ho obhajovala v kauze nahrávek s novinářem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem. Jourová kritiku odmítá.
Grässleová se účastnila čtvrteční debaty o českých médiích na plenárním zasedání v Bruselu, kde kritizovala střet zájmů Andreje Babiše. Střet zájmů však podle ní panuje i v samotném Bruselu. „Jakou roli hraje příslušná komisařka, která je členkou stejné politické strany jako oligarcha, a tím má také střet zájmů?“ uvedla ve stanovisku po debatě Grässleová.
Europoslankyně měla na mysli evropskou komisařku a bývalou ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou z hnutí ANO. Jourová před několika týdny obhajovala svého šéfa v kauze nahrávek, na kterých mluví Babiš s bývalým novinářem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem. Podle Jourové však nedošlo k žádnému ovlivnění médií.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
„Nahrávky to (ovlivňování) nedokazují, protože pokud vím, v reálu nic z toho, o čem se tam mluví, v médiích nevyšlo,“ řekla tehdy Jourová pro Aktuálně.cz. Podle ní zná pravdu jen Babiš a novináři z jeho médií. „Pan Babiš se k tomu vyjádřil. A novináři, které z těch médií znám, by si těžko něco nechali diktovat. Celá kauza uráží především je,“ myslí si Jourová. Babiš označil nahrávky i jejich projednávání na půdě Evropského parlamentu za kampaň proti jeho osobě.
Slova Grässleové nechce Jourová příliš komentovat. „Mám k tomu jen to, že nejsem v žádném střetu zájmů,“ uvedla krátce pro Echo24.
Grässleová se v projevu při čtvrteční debatě na plénu nevěnovala tolik médiím, které bylo hlavním tématem rozpravy, ale především střetu zájmů, které má Babiš jako politik a podnikatel. Upozornila především na podezřelé čerpání dotací, kterého se Babiš dopustil, a na kauzu Čapí hnízdo.
„Víc než 200 milionů eur (pět miliard korun) obdržel Babiš podle mých rešerší po roce 2009 od EU, i když byl jako ministr financí odpovědný za dohled nad těmito penězi a měl jasný střet zájmů. Nelze akceptovat, aby se stával ještě mocnějším a vlivnějším díky evropským dotacím, kterými chce EU podporovat malé a střední podniky,“ uvedla Grässleová, která žádá Evropský úřad pro boj s podvody OLAF a českou policii, aby konečně předložily výsledky svého vyšetřování.