Ukrajinská provokace: nad Moskvou vlála žluto-modrá vlajka

Happening na prestižní adrese

Ukrajinská provokace: nad Moskvou vlála žluto-modrá vlajkaNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Neznámé osoby v noci na středu vyvěsily na jedné z nejvyšších budov v ruském hlavním městě ukrajinskou vlajku. Pokusily se také přebarvit hvězdu na střeše do ukrajinských národních barev. Podle moskevského rozhlasu kauzu řeší policie, která prý už zadržela skupinu podezřelých mužů s horolezeckým vybavením.

Praporu si podle ruských novinářů povšimli Moskvané spěchající ráno do práce. Ukrajinská vlajka plápolající ve větru vyvolala údiv, protože dvaatřicetipatrový dům, považovaný v Moskvě za prestižní adresu, je přísně střežen. Přivoláni byli policisté, objekt prý okamžitě podrobili pečlivému zkoumání i pracovníci ruského ministerstva pro mimořádné situace.

Kromě upevnění ukrajinské vlajky na vrcholu střechy se neznámí dobrodruzi pokusili přebarvit velkou pěticípou hvězdu, která dům na Kotělnickém nábřeží zdobí. Záměr obarvit rudou hvězdu do ukrajinských národních barev, tedy modré a žluté, ale realizovat nestihli. Přebarvena byla jen horní polovina hvězdy na modro.

Po stopách vandalů, jak původce happeningu ruský tisk nazývá, se vydal tým policejních horolezců, který prapor z vrcholku mrakodrapu odstranil. Podle moskevského rozhlasu vyslechli policisté i první podezřelé. Na nábřeží prý zadrželi skupinu mužů s horolezeckým vybavením. Podle ruských médií jde o politickou provokaci, která souvisí s vyostřenou situací na východní Ukrajině.

Jde o tzv. stalinský mrakodrap, prestižní adresu

Ukrajinský prapor se ocitl na špici hlavní věže výškové obytné budovy na levém břehu Moskvy, která je jedním ze sedmi takzvaných stalinských mrakodrapů. Dům na Kotělnickém nábřeží s charakteristickou architekturou Stalinovy éry je vysoký 176 metrů a dostavěn byl v roce 1952. Budova je jako architektonický památník pod státní ochranou. Na její stavbu údajně dohlížel obávaný šéf sovětské tajné policie Lavrentij Berija. 

Dům na Kotělnickém náměstí v sobě skrývá 540 bytových jednotek, jejichž nájemníci vždy patřili k moskevské elitě. V mrakodrapu například žili uznávaní umělci Andrej Vozněsenskij, Jevgenij Jevtušenko, Jurij Ljubimov nebo Konstantin Paustovskij. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz