Hašek plánuje projekty s církvemi: 'Nejde o naschvál Sobotkovi'

Hašek plánuje projekty s církvemi: 'Nejde o naschvál Sobotkovi'
Premiér Bohuslav Sobotka a šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek po společném jednání Foto: Asociace krajů ČR
1
Domov
Sdílet:

Společné financování konkrétních projektů v poměru 1:1 by mohlo být klíčem k dohodě státu s církvemi a náboženskými společnostmi. Alespoň je o tom přesvědčený šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek z ČSSD. Možné projekty vytipují během dubna jednotliví hejtmani, spolufinancování připadá v úvahu v sociální oblasti, zdravotnictví či školství. Celá věc má ale jeden háček. Hašek bude muset podle duchovních počkat na výsledky jednání církví s vládou. A ta ještě ani nezačala.

Že o církevních restitucích začnou kromě vlády vyjednávat i hejtmani, rozhodla Asociace krajů ČR předminulý pátek. Scházet by se měli se zástupci Ekumenické rady církví i České biskupské konference. První jednání by se podle Haška mohlo uskutečnit už za měsíc. Cílem je přesvědčit církve, že jejich historické poslání, v minulosti naplňované především v charitativní oblasti, patří dnes mezi klíčové kompetence krajů, a proto se spolupráce sama nabízí.

Já mám samozřejmě plný respekt k tomu, že svá jednání povede vláda. My nepřicházíme do těch jednání natruc, ani konkurenčně. My prostě zkoušíme něco jiného. Přicházíme, aniž bychom říkali, že když nám církve nevyhoví, tak je zdaníme.

„My si umíme představit, že bychom projekty v segmentech sociální péče, zdravotnictví či školství mohli s církvemi například organizovat a financovat společně. Nejde tedy pouze o jednostranně nataženou ruku ze strany krajů. Představme si třeba model, kdy na jednu korunu vloženou z peněz církví přidají kraje také jednu korunu,“ vysvětluje Hašek s tím, že jde o nový koncept jednání s církvemi.

Hejtmani během dubna připraví podrobné podklady, v nichž zmapují, které konkrétní projekty by se v jednotlivých krajích mohly stát pilotními. Ty poté asociace nabídne ke spolufinancování církvím.

Hašek: Nejdeme vládě konkurovat

Šéf hejtmanů odmítá, že by z jeho strany mělo jít o naschvály předsedovi sociálních demokratů Bohuslavu Sobotkovi. Také on totiž plánuje se zástupci církví jednat.

„Já mám samozřejmě plný respekt k tomu, že svá jednání povede vláda. My nepřicházíme do těch jednání natruc, ani konkurenčně. My prostě zkoušíme něco jiného. Přicházíme, aniž bychom říkali, že když nám církve nevyhoví, tak je zdaníme. Kraje koneckonců ani žádnou kompetenci zavádět daně nemají,“ naráží Hašek na dřívější peripetie jednání církví s ČSSD a ANO.

Doufá, že když náboženským společnostem kraje nabídnou partnerskou spolupráci, kterou by se zpět do veřejného prostoru mohla vrátit alespoň část peněz, církve kývnou.

Nejprve budeme jednat s vládou, říkají duchovní

Hejtmanský plán má ale jeden háček. Minimálně Česká biskupská konference chce nejprve jednat s vládou a až poté, co bude znát výsledky, je ochotná se sejít s hejtmany.

„Vyzvali jsme vládu, aby s námi jednala o kooperativním modelu další vzájemné spolupráce mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi. To je priorita. Kraje jsou až druhý krok. V případě, že se dohodneme s vládou, tak poté samozřejmě bude smysluplné jednat i s kraji,“ řekl deníku ECHO24.cz generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

Jenže jednání s vládou se zatím vůbec nerozjela a kabinet Bohuslava Sobotky o vzniku vládní skupiny ještě ani nejednal.

Holub upozorňuje, že církve se státem budou jednat jen o jejich budoucí roli ve společnosti, ne o revizi církevních restitucí. „Nám už sociální demokracie předložila důvody, proč si myslí, že bychom měli udělat ústupky, a my jsme vysvětlili a doložili, že ty důvody nejsou validní. Takže tam nevidím důvod,“ avizuje Holub, že jakákoliv revize je nemožná, a dodává: „ČSSD předkládala své argumenty v celé diskuzi v parlamentu, předkládala je před Ústavním soudem, předkládala je v expertní komisi. Nějaké nové se už těžko objeví.“

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz