Brutální bití? Vězeň v cele zemřel. Udělal si to sám, tvrdí dozorci

Čínská stabilizace společnosti v praxi?

Brutální bití? Vězeň v cele zemřel. Udělal si to sám, tvrdí dozorciNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Čínou hýbe skandál týkající se údajné brutality dozorců, kteří měli svým drsným zacházením způsobit smrt Lei Yanga ve vězení v provincii Changping. Manželka zemřelého environmentalisty tvrdí, že na Yangově hlavě i pažích jsou jasně patrné stopy po bití, což přimělo některé z mužových bývalých spolužáků k sepsání petice za prošetření celé události. Čínská policie ovšem jakékoli pochybení odmítá. Muž si svá zranění údajně způsobil sám, po celou dobu zadržení se navíc vůči vyšetřovatelům choval agresivně a pokoušel se o útěk. Zprávu přinesl deník New York Times.

Devětadvacetiletého Lei Yanga zadržela policie v sobotu poté, co si měl v jednom z pouličních podniků objednat sexuální služby. Svého propuštění už se ovšem obviněný nedočkal, po několika hodinách strávených ve vězení totiž oznámila policie jeho úmrtí. Právě podezřelé okolnosti týkající se zatčení i náhlá smrt přitom vzbudila v Číně řadu pochybností. 

Yangova manželka upozorňuje například na fakt, že na těle jejího zemřelého muže jsou jasně patrné stopy po bití. Podezřelé jsou podle ní navíc i zmizelé záznamy ze zatýkání, podobně chybí i video z výslechů. Právě tyto skutečnosti údajně jasně poukazují na policejní brutalitu a snahu zamést za sebou stopy. Podobný názor zastávají na internetu i někteří lidé, diskutující pod článkem o environmentalistově úmrtí. 

 

„Lei Yang je mrtvý. Nezajímá mě, jaká byla jeho práce nebo politické přesvědčení. Jediné co mě zajímá je jeho smrt a to že zemřel ve vězení. Navíc všechny prostředky, které by měli napomoci policejní verzi příběhu, chybí. Neukázali nám žádné záznamy, všechny kamery v okolí jsou prý nefunkční“ argumentuje například uživatel Shazi Laoqi. 

Na kritiku policejního postupu zareagovali čínští představitelé článkem v deníku People's Daily, který je pod tvrdou kontrolou vlády. Novináři zde přepisují vyjádření jednoho z policejních důstojníků, jenž byl přítomen přímo u Yangova zatýkání a následných výslechů ve vězení.

Zadržený muž si údajně zranění způsobil sám, když se pokoušel uniknout z policejního vozu. Později ve vězení navíc prý několikrát teatrálně udeřil hlavou o zem. Příčinou smrti má být podle oficiálního policejního zápisu infarkt, po kterém se dozorcům nepodařilo vězně včas převést do blízké nemocnice. 

Zdůvodnění z úst policejního velitele ovšem rozhodně nepřesvědčilo skupinu Yangových bývalých spolužáků z vysoké školy. Ti společně sepsali petici s názvem „Musíme o tom promluvit“, v nichž zpochybňují pravdivost oficiálního popisu Číňanovy smrti. Vládnoucí komunistická strana se podle nich údajně pouze pokouší rozptýlit úvahy o autoritářském režimu, který vládne pouze za pomoci policejních represí. 

 

„Při pohledu na tragické úmrtí Lei Yanga, vše nasvědčuje spíše jako nebezpečný čin cílený náhodně na jednoho z členů střední vrstvy obyvatelstva, než jako nehoda. A takovéto nebezpečné činy se mohou dít dnes a denně, a to bez jakéhokoli předchozího upozornění,“ uvádí se v petici. 

Podobnou vlnu nevole spustila v roce 2003 už kauza kolem Sun Zhiganga, kterého policie zadržela v provincii Kuang-Tung kvůli tomu, že u sebe neměl platnou identifikační kartu. Po nevybíravém zásahu přímo na ulici ho už zadrženého za mřížemi ubila skupina vězeňských dozorců. 

Čtěte také: Zemřel čínský disident a bojovník za lidská práva Harry Wu

VIDEO: Čínská firma neprosperuje. Zaměstnanci se za trest musí plazit

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články