Evropská pomoc Ukrajině: do Česka míří tisíce tun levných kuřat

Evropská pomoc Ukrajině: do Česka míří tisíce tun levných kuřat 1
Domov
Sdílet:

Součástí ekonomické pomoci Evropské unie Ukrajině je i zrušení celní sazby pro desítky tisíc tun kuřat a kuřecích výrobků. České podniky se obávají, že významná část ukrajinské produkce skončí právě v tuzemských obchodech. A že levným kuřatům z Ukrajiny nedokáží konkurovat.

Evropská unie výrazně otevřela svůj trh pro ukrajinská kuřata až do konce října. Pro 20 tisíc tun celých kuřat a 16 tisíc tun kuřecích dílů.

Ředitel klatovského Drůbežářského závodu David Bednář je přesvědčen, že hlavní nápor bude směřovat na Slovensko, Maďarsko a Česko.

„Cena kuřat bude tak nízká, že tomu nebudeme schopni konkurovat,“ uvedl pro ECHO24.cz Bednář. „Obávám se, že začneme ztrácet trh.“ Podle ředitele Sdružení drůbežářských podniků Františka Matese ale budou ohroženy i další firmy.

„Ano, může to být problém i pro další podniky,“ uvedl pro ECHO24.cz Mates. Sdružení se v rámci Evropské asociace zpracovatelů drůbežího masa snažilo u Evropské komise vyjednat snížení kvóty pro ukrajinská kuřata, ale neuspělo.

Brusel vyžaduje chlazení vzduchem

Podle ministerstva zemědělství je ale zatím předčasné hodnotit, jaký bude mít povolený dovoz z Ukrajiny dopad na české drůbežářské podniky. Ty podle údajů ČSÚ v roce 2013 vyprodukovaly 148 174 tun drůbežího masa. 

„Vzhledem k tomu, že nařízení vstoupilo v platnost 25. dubna, nelze přesněji odhadovat podobu a rozsah, v jakém budou dovozní kvóty využity,“ uvedl pro ECHO24.cz mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Dodal, že konečná výše dovozu bude záležet například na tom, jak ukrajinští producenti dokáží splnit veterinární a hygienické normy Evropské unie. Právě o tom chce jednat šéfová Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá se Státní veterinární správou.

Ministerstvo zemědělství:„Vzhledem k tomu, že nařízení vstoupilo v platnost 25. dubna, nelze přesněji odhadovat podobu a rozsah, v jakém budou dovozní kvóty využity.“

„Máme domluvenou schůzku na příští týden,“ uvedla pro ECHO24.cz Dlouhá, podle níž může být například problém způsob chlazení kuřat. Evropská unie totiž požaduje chlazení vzduchem, aby se nepřenášela salmonela.

Kolik ukrajinských kuřat a kuřecích výrobků nakonec skončí v českých obchodech si ministerstvo zemědělství netroufá odhadnout. Záleží podle něj, jak se dohodnou ukrajinští vývozci a čeští odběratelé.

„Výsledky příslušných obchodních jednání jsou mimo přímý dohled našeho ministerstva,“ poznamenal mluvčí Jordán.

Agrofert sází na česká kuřata

Skupina Agrofert Andreje Babiše ale věří, že dovoz ukrajinských kuřat její drůbežářské podniky zásadním způsobem neohrozí.

„Podle našich zkušeností si čeští zákazníci velmi zakládají na českém původu potravin a nejsou příliš nakloněni zboží dováženému z východních zemí,“ uvedl pro ECHO24.cz mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. „Věříme, že novou situaci ustojíme, aniž bychom museli omezovat výrobu, případně propouštět zaměstnance.“

Agrofert: „Zpracováváme drůbež výhradně z českých uzavřených chovů.“

Poslanec a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek ovšem v rozhovoru pro ECHO24.cz zpochybnil původ kuřat, které Agrofert zpracovává ve své společnosti Vodňanská drůbež. Ta je největším tuzemským dodavatelem drůbežího masa. Naznačil, že pocházejí z Polska.

„Existuje příliš mnoho indicií o tom, že Vodňanská kuřata nepocházejí z Vodňan,“ řekl Kalousek. „Buď je to tisíckrát opakovaná pomluva, nebo je to pravda. Lidé z potravinářského průmyslu to říkají dost často.“

Čtěte také: Kalousek: Vodňanská kuřata umějí polsky. Asi nejsou z Vodňan

Proti tomu se ohradily společnost Vodňanská drůbež i skupina Agrofert. Tvrdí, že mohou garantovat stoprocentně český původ kuřat.

„Zpracováváme drůbež výhradně z českých uzavřených chovů,“ konstatoval generální ředitel společnosti Vodňanská drůbež Milan Říha. Tvrdí to i tajemnice Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmová.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz