Jako za socialismu. Češi se bojí dluhů, domy si staví svépomocí

Bez developera, bez firmy

Jako za socialismu. Češi se bojí dluhů, domy si staví svépomocí
Ilustrační foto Foto: Archiv
1
Domov
Sdílet:

Na pět tisíc Čechů si loni postavilo dům vlastními silami, což je asi o třetinu víc než o rok dříve. A tento trend pokračuje podle iniciativy Svépomocí.cz taky letos. Znovu se očekává třicetiprocentní nárůst.

Bez developera, bez stavební firmy. Stále více Čechů si o víkendu nebo o dovolených navlékne montérky a přiloží cihlu k cihle. Jakoby se vracely 70. a 80. léta, kdy si spoustu rodin také stavělo domy samo.

Jenže zatímco tehdy mnozí lidé mnohdy neměli na vybranou, protože hypotéky a nabídky developerských firem neexistovaly, teď jsou důvody jiné.

„Tím prvním jsou určitě finance,“ uvedl pro ECHO24.cz Pavel Tesárek, ředitel iniciativy Svépomocí.cz, která sdružuje zájemce o vlastní výstavbu. Bez pozemku vyjde metr čtvereční domu postaveného svépomocí na sedm až dvanáct tisíc korun, u developerů je to obvykle až třikrát více. Dvě stě metrů obytné plochy je tak možné postavit do dvou milionů korun.

Když si lidé staví vlastní bydlení sami, mají nějaké úspory a dostatečný příjem, nemusí si třeba ani brát hypotéku. Stavět mohou podle toho, kolik mají zrovna na účtě.

Úplatek na cihly už není potřeba

Druhým důvodem je podle Tesárka kvalita materiálu a odvedené práce. „Lidé úplně nevěří řemeslníkům, jejich práci. Radši si to dělají pomalu sami, v klidu, pořídí si třeba i kvalitnější materiál,“ poznamenal Tesárek, který si taky sám postavil dům.

Obvyklá doba výstavby je podle něj dva roky. „Na jaře jednoho roku začnou a na konci roku následujícího se stěhují,“ uvedl pro ECHO24.cz Tesárek.

Oproti době před třiceti, čtyřiceti lety má stavba svépomocí další výhody: na internetu je možné najít přesné stavební návody a také materiálu je dostatek. „Už se nemusí dávat obálky, aby člověk dostal pod pultem cihly,“ poznamenal Tesárek.

Většina svépomocných staveb vzniká ve středních Čechách a Jihomoravském kraji.

Podle průzkumu iniciativy Svépomocí.cz tvoří více než polovinu stavitelů středoškolsky vzdělaní muži ve věku 25 až 44 let. Často to nejsou žádní zkušení řemeslníci, ale lidé z kanceláří, kteří se „učí“ stavbařské dovednosti právě na internetu.

„Většina svépomocných staveb vzniká ve Středočeském a Jihomoravském kraji,“ dodal Tesárek, podle něhož se už mnohé firmy vyrábějící stavební materiál začínají orientovat právě i na stavbaře-neprofesionály. Ti si obvykle postaví celý dům sami, jen na některé speciální práci si najmou řemeslníka – například na krovy nebo na zapojení elektřiny či plynu.

Potřeba je stavební dozor

Platný stavební zákon je ke svépomoci hodně benevolentní a nijak speciálně jí neupravuje. Zájemce o tento druh výstavby si ovšem musí zajistit stavební dozor a nahlásit to stavebnímu úřadu.

„V případě stavby rodinného domu svépomocí je stavebník dále povinen zajistit vedení stavby autorizovanou osobou, která pak odpovídá za provedení stavby podle projektové dokumentace a obecně platných předpisů, ale i za bezpečnost,“ upozornil architekt Vít Janků z projekční a inženýrské kanceláře Archeo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz