Český kříž u Dobronína má menšího ´německého´ bratra
POVÁLEČNÉ NÁSILÍ
Jako menší bratr mohutného železného kříže vyrostl na louce Budínka dřevěný kříž. Nápis „Spěte tiše“ v německém jazyce dává tušit, kdo mohou být jeho autoři.
Větší „český“ železný kříž postavil občanský aktivista Milan Litavský na místě původního dřevěného, který před několika lety zničil neznámý vandal. Kříž na Budínce získal morální rozměr jako symbol připomínající poválečné násilí na obyvatelích německé národnosti.
„Nebyl jsem na Budínce tak dva týdny, nevím, že tam je něco nového,“ řekl starosta Dobronína Ivan Sehnal. Otázkou však je, jak dlouho kříž na místě vydrží.
K masakru došlo krátce po skončení druhé světové války, kdy se skupina místních po tancovačce v obci Dobronín vypravila na německé sousedy. Asi třináct mužů údajně odvezli z blízké hasičské zbrojnice, kde byli po válce uvězněni, na louku Budínka.
Tam si museli muži německé národnosti vykopat vlastní hroby. Potom byli zřejmě ubiti k smrti a na místě pohřbeni do mělkého hrobu. Takto popsala poválečné události německá spisovatelka Herma Kennelová v dokumentárním románu BergersDorf.
Hromadný hrob s lidskými ostatky byl nalezen v sedmdesátých letech, kdy se prováděla meliorace louky. Práce byly okamžitě ukončeny a nález nikdo úředně neoznámil. K úřednímu vyšetřování došlo až v roce 2009. Viníci již dávno zemřeli a vyšetřování na ně spolehlivě neukázalo.