Strategie na Británii? Juncker zakázal lidem i neformální jednání o brexitu
JEDNÁNÍ O BREXITU
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zakázal pracovníkům Evropské komise předběžná či zákulisní jednání s britskou stranou do chvíle, než Londýn po referendu z minulého týdne formálně oznámí svůj záměr odejít z EU. Vzhledem k tomu, že v úterý se v podobném duchu vyjádřila i německá kancléřka Merkelová, to vypadá, že se špičky EU snaží jednání o odchodu Británie z EU co nejvíce oddálit.
Juncker se svým projevem vystoupil na úterní mimořádné schůzi Evropského parlamentu. Na schůzi uvedl, že jako „člověk a jako Evropan“ britského rozhodnutí lituje, vůli Britů je podle něj ale třeba respektovat. „Evropský sen bude pokračovat,“ zdůraznil také předseda komise s tím, že EU je především mírový projekt.
Čtěte také: ON-LINE: Juncker zakázal mluvit s Brity. Musíme být tvrdí, zní z Německa
Komentář Martina Weisse: Hloupé mýty o brexitu pro chytré lidi
Junckerovo prohlášení podtrhuje slova, která v pondělí zazněla také z hlavních měst ostatních zemí Evropské unie. Odmítnutí jakýchkoliv předběžných jednání s Londýnem je podle diplomatů jedinou možností, jak tlačit na britskou stranu, aby co nejdříve ukončila nynější nejisté období a aktivací článku 50 lisabonské smlouvy formálně spustila dvouleté vyjednávání o odchodu z unie.
Ani podle Junckera nesmí nejistota trvat. „Rád bych od britských přátel slyšel, co chtějí, abychom mohli pokračovat,“ řekl v europarlamentu. Výsledek referenda je podle něj jasný a EU by se podle něj měla zachovat.
Na začátku svého vystoupení se Juncker otočil k lídru protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigelu Farageovi, který shodou okolností seděl velmi blízko s britskou vlajkou na stole před sebou a tleskal Junckerově poznámce o potřebě respektu k vůli britských voličů. „To je naposledy, co tady tleskáte,“ poznamenal za smíchu v sále Juncker, „a do jisté míry mne překvapuje, že tu stále jste. Bojoval jste za odchod, Britové pro něj hlasovali, proč tu jste?“ zeptal se předseda komise.
Čtěte také: Opatrná Merkelová: Zatím nevedeme formální ani neformální jednání o brexitu
Zajímavé je, že ve stejném duchu jako Juncker se v úterý vyslovila i německá kancléřka Angela Merkelová. Respektujeme, že Londýn zatím nechce požádat o vystoupení z osmadvacítky, poznamenala také německá kancléřka. Británie ale podle ní musí vzít na vědomí, že zatím také nebudou žádná formální či neformální jednání o jejím vystoupení. Chování špiček EU by se proto dalo interpretovat tak, že se snaží oddálit jednání o případném brexitu na pozdější dobu.