Greenpeace nechce vládnout v Indii, dělá jen svou práci

Politická aréna
  • Jan Freidinger
' alt="Jan Freidinger" />
Sdílet:

Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš. (Móhandás Karamčand Gándhí)

Greenpeace je globální organizace, která často působí v zemích, kde podmínky pro občanský sektor a nevládní organizace jsou krajně nepříznivé, a čelí tak různým útokům, ať už z oficiálních pozic nebo od korporací, které nelibě nesou naše kampaně za zdravé životního prostředí a udržitelnou budoucnost. Nicméně v poslední době čelíme bezprecedentním atakům, které ohrožují samostatnou existenci naší pobočky v Indii. V zemi, která paradoxně získala svou svobodu a nezávislost díky vzepětí občanské společnosti a nenásilným protestům, které se později stali inspirací právě pro Greenpeace.

Útoky indického ministerstva vnitra na tamní nevládní organizace neznamenají jen hrozbu bezprecedentního uzavření indické pobočky Greenpeace, což se v naší čtyřiačtyřicetileté historii ještě nikdy nestalo, ale především ohrožení základních demokratických práv na svobodu projevu a občanské angažovanosti.

Vše začalo loni v červnu, kdy indická tajná služba absurdně označila Greenpeace a další nevládky s mezinárodním přesahem za škůdce, kteří snižují hrubý domácí produkt o 2 až 3 procenta ročně. Čísla nejsou ničím podložená, přesto byly Greenpeace zmrazeny veškeré fondy, které do indické pobočky putovaly od centrály v Amsterdamu. Následně nebylo umožněno Priye Pillai z indického Greenpeace vycestovat na setkání s britskými politiky do Londýna. Oba případy skončily u soudu a u každého z nich vrchní soud v Dillí konstatoval, že ministr vnitra zneužil své pravomoci. Přesto ministerstvo svůj tlak vystupňovalo a před několika týdny zmrazilo Greenpeace i veškeré domácí účty. Pobočka se tak dostala na pokraj zavření.

Otázka zní: proč asi? Je to kvůli tomu, že má indická pobočka Greenpeace značné renomé při prosazování čistšího a zdravějšího životního prostředí pro obyvatele Indie. Patrně ne. Nebo je to proto, že aktivity Greenpeace jsou trnem oku zájmům mocných korporací – tedy stejných firem, které financovaly volební kampaň stávající vlády v roce 2014?

Stačí se podívat na několik z nedávných úspěchů Greenpeace v Indii:

Greenpeace dokázalo, že Indie nepotřebuje více špinavých zdrojů energie, tedy hnědouhelných elektráren, ve vlastnictví velkých korporací. V Indii je okolo 25 % obyvatel bez přístupu k elektřině a Greenpeace ve svém pilotním projektu decentralizovaného energetického solárního sytému ve městě Dharnai ukázalo řešení a zajistilo městu s několika tisíci obyvateli dostupnou energii z čistých zdrojů, a to bez zisků pro velké korporace.

Nejsou to jen energetické korporace, ale i zájmy agrochemického průmyslu, se kterými se indické Greenpeace dostává do křížku. Skandál způsobil výzkum Greenpeace, který ukázal, jak vysokým dávkám pesticidů v čaji jsou kvůli agrochemické lobby vystaveny obyvatelé Indie.

Politiky pak Greenpeace rozčílilo, když ukázalo, jakou cenu platí děti v Dillí za znečištění ovzduší, které politici dlouhodobě ignorují.

Zatím poslední vítězství, které se odehrálo v Mahanu, kde společně s místními lidmi zachránilo Greenpeace cenný les před těžbou uhlí, je ukázkou odhodlanosti a zadostiučiněním všem, kteří se postavili nenasytnosti uhelných společností.

Dost důvodů pro vládu, která nepokrytě hájí zájmy korporací, Greenpeace umlčet.

Argumenty indické vlády, které papouškují i někteří čeští novináři – například Daniel Kaiser na webu Echo24.cz zde, říkají, že indické Greenpeace je financováno ze zahraničí, aby poškozovalo národní zájmy Indie a prosazovalo zahraniční politiku jiných zemí.

Skutečnost je taková, že indická pobočka je z více než 70 % financována z příspěvků obyčejných Indů ze všech společenských vrstev. Neoprávněnost všech obvinění zatím potvrdily všechny výroky soudu v této kauze, ten poslední z 27. května nařídil ministrovi vnitra, aby umožnil Greenpeace přístup k dvěma hlavním domácím účtům, které předtím nechal zmrazit.

Pro tento okamžik si tak mohou naši indičtí kolegové oddechnout, ale vyhráno ještě nemají. Jedno je však jisté, v žádném případě podobné útoky neodradí Greenpeace bojovat za právo obyvatel na čistou vodu a vzduch, bezpečné jídlo a zdravé životní prostředí. A hlavně za právo svobodně se vyjádřit, právo vyjádřit nesouhlas s vládami nebo korporacemi a právo jim říct, že lidé a naše planeta musí být důležitější než jejich zisky.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz