Povstalci zaútočili drony. V Abú Zabí explodovaly cisterny poblíž ropného skladu
EXPLOZE CISTEREN
Jemenští šíitští povstalci Húsíové dnes zaútočili raketami a bezpilotními letadly na hlavní město Spojených arabských emirátů. O život tam přišli tři lidé a šest bylo zraněno. Arabská koalice, která pod vedením Saúdské Arábie proti Húsíům bojuje v Jemenu, večer zahájila nálet na metropoli Saná.
Útok šíitů na Abú Zabí rozhodně odsoudily arabské státy, USA, Británie i Francie, OSN vyzvala ke zdrženlivosti. Podle agentury AFP se Húsíové chystají v útocích na SAE pokračovat, protože večer vyzvali civilisty a zaměstnance zahraničních společností, aby se nezdržovali v blízkosti "klíčových zařízení".
Ve své televizní stanici Al-Masíra šíité oznámili, že zahájili vojenskou operaci a s "úspěchem zasáhli významné a citlivé cíle v emirátech" s použitím balistických raket a dronů. "Vyzýváme zahraniční podniky, občany a ty, kdo žijí v nepřátelských emirátech, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti drželi dál od klíčových míst," uvedli šíité v prohlášení.
Saúdskoarabská tisková agentura SPA večer oznámila, že "v reakci na hrozbu a s ohledem na vojenskou nezbytnost byly zahájeny nálety na Saná".
S Íránem spříznění Húsíové bojují proti koalici, v níž jsou zastoupeny i SAE. Jemenští povstalci často páchají přeshraniční útoky na Saúdskou Arábii, k útokům na SAE se však hlásí méně často.
🇦🇪The first footage from Abu Dhabi, where several sites were attacked by Houthi drones.
— The RAGE X (@theragex) January 17, 2022
#UAE pic.twitter.com/ksWoGDgC7R
V průmyslové oblasti Musaffah v Abú Zabí poblíž skladovacích zařízení státní ropné společnosti ADNOC dnes explodovaly tři cisterny s palivem a na staveništi na mezinárodním letišti v Abú Zabí vypukl požár. Při explozi cisteren podle agentury WAM přišli o život dva Indové a Pákistánec a dalších šest lidí bylo zraněno.
Britská ministryně zahraničí Liz Trussová útoky šíitů ostře odsoudila, totéž učinila Paříž. Ministerstvo zahraničí SAE oznámilo, že tyto útoky "na civilní oblasti a na civilisty nezůstanou nepotrestány". Poradce Bílého domu Jake Sullivan v prohlášení akce šíitů "rozhodně odsoudil", americký ministr zahraničí Antony Blinken se telefonicky spojil s kolegou v SAE šajchem Abdalláhem bin Zajdem. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval bojující strany k "maximální zdrženlivosti".
BREAKING : Two Indians among 3 killed in suspected drone attack in Abu Dhabi 🇦🇪#AbuDhabi #drones #DroneAttack #UAE #ISIS #BREAKING pic.twitter.com/3HC99NZKXm
— Sangpu Changsan (@_sangpuchangsan) January 17, 2022
Spojené arabské emiráty jsou zapojené do války v Jemenu od roku 2015 a jsou klíčovým členem vojenské koalice vedené Saúdskou Arábií. Ta zahájila útoky proti šíitským Húsíům poté, co obsadili jemenské hlavní město Saná a vyhnali mezinárodně uznanou jemenskou vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. V roce 2019 SAE do značné míry omezily svou vojenskou přítomnost v Jemenu, ale nadále mají značný vliv na jemenské provládní síly, které vyzbrojily a vycvičily.
Síly podporované SAE se nedávno zapojily do bojů proti Húsíům v jemenských provinciích Šabva a Maríb, které jsou bohaté na ropu.
V červenci 2018 SAE popřely zprávy, že Húsíové zaútočili dronem na letiště v Abú Zabí. O měsíc později dubajské mezinárodní letiště uvedlo, že funguje normálně poté, co média jemenských povstalců informovala, že tam Húsíové provedli útok dronem. V prosinci 2017 Húsíové uvedli, že odpálili řízenou střelu na jadernou elektrárnu v Abú Zabí, což tamní úřady popřely.