Reformní komunismus jako česká tradice? Zaorálek odmítl text svých lidí

Ministerský dokument

Reformní komunismus jako česká tradice? Zaorálek odmítl text svých lidíNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

V jedné větě Masaryk, disidenti a reformní komunismus. I to zmiňovala nová Koncepce zahraniční politiky ČR v podobě, ve které unikla z ministerstva zahraničí. Šéf resortu Lubomír Zaorálek (ČSSD) se ale před sněmovním výborem od dokumentu distancoval. Serveru ECHO24.cz navíc řekl, že zmínka je zavádějící a nevyvolává dobré reakce, po jejím autorovi přesto pátrat nebude.

„Česká zahraniční politika rovněž vychází z politické tradice českého humanismu představovaného ve dvacátém století zejména T. G. Masarykem, reformním komunismem či disidentským hnutím,“ uvádí text nadepsaný Koncepce zahraniční politiky ČR. Jde o pracovní verzi, na kterou minulý týden upozornil časopis Respekt.

„Žádná koncepce není. V podstatě je to nesmysl, všechno. Pro mě je naprosto absurdní, abych komentoval nějaké texty, které jsem ani neautorizoval, ani nečetl.“

Dokument ve sněmovně už kritizoval například předseda ODS Petr Fiala. „Proč měnit naší zahraničněpolitickou orientaci? Nevím od listopadu 1989 o jediném problému, tak proč změny?“ podivil se tento týden šéf občanských demokratů. Ve čtvrtek se koncepce stala tématem jednání zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, kterému předsedá exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). A Zaorálek se tu od textu distancoval.

Čtěte také: Sobotka z USA okřikl Druláka: Máme politiku lidských práv

„Žádná koncepce není. V podstatě je to nesmysl, všechno. Pro mě je naprosto absurdní, abych komentoval nějaké texty, které jsem ani neautorizoval, ani nečetl,“ uvedl pro server ECHO24.cz. Podle něj zatím existoval dokument na úrovni ředitelů odborů resortu, sám se jeho textací plánuje zabývat přes vánoční svátky a pak ho ještě probrat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Koncepci následně musí schválit vláda a po ní také parlament.

„Ani 1. náměstka nemůžu činit zodpovědným. Dokonce to nevidím tak, že to je jeho text. Nemám chuť to ani zjišťovat.“

„Zmínka o reformním komunismu není v tomto prostředí ani příliš srozumitelná. Nevím, jestli někdo ví, co se pod tím myslí. Je zavádějící a nevyvolává ani dobré reakce. Není třeba vůbec tento výraz používat,“ připojil Zaorálek. Přesto nechce zjišťovat, kdo ji do textu vetkl. Neřešil to prý ani se svým 1. náměstkem Petrem Drulákem. „Ani 1. náměstka nemůžu činit zodpovědným. Dokonce to nevidím tak, že to je jeho text. Nemám chuť to ani zjišťovat,“ prohlásil.

Jména ne, Charta 77 ano

Podle Zaorálka můžou mít lidé na jeho ministerstvu názory klidně i provokativní. Musí ale počítat s tím, že se pak do finálního textu zřejmě nedostanou. „Můj záměr je, aby to tady bylo schváleno a abych tady o tom diskutoval i s opozičními stranami. Aby vzniklo něco, co překračuje hranice koaliční dohody. Aby to vydrželo co nejdéle. Mojí ambicí není dát tam několik provokativních vět, které způsobí, že se to rozpadne,“ dodal ministr zahraniční.

A jak bude text po ministrově revizi vypadat? Zřejmě by se tam neměla objevit žádná jména. „V zahraničněpolitické koncepci si myslím, že to vhodné není. Ve čtvrtek jsem na výboru řekl, že taková nejobecnější úroveň, k čemu bychom se tam mohli hlásit, je Charta 77,“ uvedl Zaorálek. Podle něj to představuje srozumitelný kompromis a zahraničněpolitická prohlášení Charty 77 „jsou snadno vystopovatelná“.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Spiknutí neinformovaných

KOMENTÁŘ

Minule jsem tu psal o nešťastném zvyku českých politiků zaujímat vyhrocená stanoviska ke světovému dění – čím odlehlejší, tím lépe. Spekulace zní, že politici ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz