Moskvě a Pekingu se nelíbí výroky USA ohledně KLDR
Ruští a čínští představitelé se dnes ohradili proti obviněním vzneseným Spojenými státy v souvislosti s nejnovějším raketovým testem KLDR a se situací v této zemi. Moskva vyčetla USA, že falešným nařčením Ruska ze zneužívání severokorejských pracovníků chtějí poškodit jeho vztahy s KLDR. Peking zase Washington varoval před zavedením sankcí vůči čínským obchodním a finančním subjektům.
Prezidenti Číny Si Ťin-pching a Jižní Koreje Mun Če-in dnes podle agentury Jonhap na okraj summitu G20 hovořili o tvrdších sankcích a větším tlaku na Severní Koreu. Náměstek čínského ministra financí Ču Kuang-jao, který je kvůli summitu také v Německu, ale varoval USA před tím, aby sankce vůči KLDR nevyužívaly jako záminku k sankcím namířeným proti čínským finančním institucím.
„Jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN bude Čína samozřejmě plnit všechny relevantní rezoluce. Spojené státy by ale neměly využívat své zákony jako záminku pro uvalení sankcí na čínské finanční instituce,“ citovala Čua agentura Reuters.
Mezitím se mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ohradila proti obvinění vznesenému americkým ministerstvem zahraničí, že severokorejští dělníci v Rusku nuceně dřou v pracovních táborech řízených KLDR. Obvinění označila za nepodložené.
„Není pochyb o tom, že je tím sledován jediný cíl – využít lidskoprávní nástroje k jednostrannému tlaku na KLDR a k poškození vztahů Ruska a Severní Koreje,“ uvedla podle agentury TASS Zacharovová. Dodala k tomu, že „využití pracovních migrantů z KLDR není v rozporu s příslušnými omezeními zavedenými rezolucemi RB OSN“.