Italská sázka na Libyi se vyplácí. Slaví úspěch v zastavení toku migrantů
Za srpen zatím o 76 % méně migrantů
- ,
Když v prosinci loňského roku přistála na stůl nového italského ministra vnitra Marca Minnitiho agenda migrační krize, bylo mu hned jasné, že musí migrantům zabránit podstupovat nebezpečnou cestu přes Středozemní moře. Rozhodl se tedy investovat do nepravděpodobného partnera, do Libye. Teď se svou politikou slaví úspěch, píše server Politico.
Většina Minnitiho kolegů z Evropské unie však považovala tento riskantní tah za nerealistický. Argumentovali politickým chaosem, který v zemi panuje od pádu Muammar Kaddáfího. Po sedmi měsících však čísla vydaná ministerstvem vnitra ukazují, že Minnitiho vize byla správná.
V prvních deseti dnech srpna počet migrantů překračující Středozemní moře klesl oproti loňskému roku o 76 %. To konkrétně znamená, že cestu podstoupilo 1 572 migrantů oproti 6 554 před rokem. Náznaky markantního zlepšení situace se objevily již v červenci, kdy odhadovaná čísla mluvila o polovině počtu migrantů oproti loňskému roku.
„Měli jsme strategii, vizi, která jako každá vize může být správná nebo špatná, alespoň jsme však nějakou měli,“ řekl Minniti pro Politico. Minniti, který strávil deset let ve vládě jako státní tajemník pro bezpečnostní služby, byl od počátku přesvědčen, že skutečný evropský boj s migrací se „bojuje na druhé straně Středozemního moře.“
Italy is having dramatic success in stopping migrants making the dangerous Mediterranean crossing from North Africa https://t.co/VEYmhLA13R
— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) 12. srpna 2017
„Když jsme řekli, že musíme obnovit libyjskou pobřežní hlídku, vypadalo to jako sen. Minulý víkend však zachránili 1 180 migrantů, zatímco celý mezinárodní aparát pouze 130. V posledních čtyřech letech by tohle bylo nepředstavitelné,“ řekl Minniti. Nyní chce pomocí argumentů úspěšné italské politiky přesvědčit Brusel k navržení zákona.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Italský ministr vnitra chce Bruselu předložit tři požadavky. Zaprvé přidělit Africe – a zejména Libyi, ze které momentálně odplouvá 97 % všech migrantů, stejnou částku „úsilí a zdrojů“, které minulý rok EU věnovala k zastavení migračních tokům na Balkáně.
Prostředky by měly být věnovány na ochranu hranic, od pobřeží až po jižní hranici Libye, včetně poskytování financí a školení pobřežní a pohraniční stráže.
Zadruhé Minniti žádá o pomoc při řešení problému migračních přijímacích středisek v Libyi, kde předpokládá posílenou spolupráci mezi EU a OSN. Minulý týden totiž zpráva vypracovaná představiteli EU podrobně uvedla vážné nedostatky v hygienických podmínkách v uprchlických centrech v Libyi.
V dubnu Evropská unie poskytla Libyi částku 90 milionů eur, přičemž více než polovina z této částky byla věnována na zlepšování přijímacích středisek a zbytek na posílení místní správy a sociálně-ekonomického rozvoje. Minniti chce však „více peněz“, ale především chce co nejdříve vidět nové projekty.
Jeho poslední a možná i největší požadavek je, aby Evropa učinila pětiletý závazek investovat do 14 hlavních libyjských měst, ve kterých se uskutečňuje pašování migrantů. „Nejlepší způsob, jak stabilizovat zemi,“ řekl ministr, „je vytvořit životaschopné ekonomické alternativy k obchodování s lidmi, které v současné době tvoří „jediný fungující byznys v Libyi.“
Italské lodě pomáhají bojovat proti převáděčům
Italská vláda na konci července schválila vyslání námořních jednotek, aby Libyi pomohly s bojem proti převáděčům migrantů. Podle spekulací italských médií se Itálie chystá vyslat k libyjským břehům až šest lodí, 700 vojáků a také letouny, vrtulníky a drony.
Čtěte také: Itálie vyšle lodě na pomoc Libyi
Evropská unie již oznámila, že Libyi poskytne další podporu za 46 milionů eur (asi 1,2 miliardy Kč) na posílení schopností země chránit si hranice. Program, který má zajistit zlepšení operačních kapacit libyjské pobřežní stráže, bude spolufinancován Itálií.
Italské ministerstvo vnitra navíc požaduje kodex pro činnost nevládních humanitárních organizací při zachraňování migrantů ve Středozemním moři. Podepsali jej však zástupci jen některých organizací. Kromě Proactiva Open Arms se k němu nepřipojili ani Lékaři bez hranic. Tato mezinárodní organizace uvedla, že kodex nepřijme s ohledem na humanitární zásady „nezávislosti a neutrality“. Přesto kvůli operacím libyjské pobřežní služby přerušili záchranné operace ve Středozemním moři.
Kodex chování, který má 13 bodů, obsahuje řadu požadavků. Patří mezi ně například zákaz záchranářským lodím vplout do libyjských vod či povinnost pro tyto lodě přijímat na palubu členy speciálních bezpečnostních složek pro boj proti obchodu s lidmi.
Italský ministr vnitra Marco Minniti varoval organizace, které kodex nepodepíší, že jejich lodě nebudou vpuštěny do italských přístavů.