Turecká továrna vyráběla neplovoucí záchranné vesty pro běžence
Uprchlická krize
Turecká policie provedla razii na ilegální výrobnu falešných záchranných vest. Zabavila zde na 1200 vest, které byly vyplněny neplovoucím materiálem. Takto vyrobené vesty neplní svou funkci, naopak zvyšují riziko, že se v ní člověk utopí. Továrna se nachází v přístavu Izmir na západě země, odkud mnoho uprchlíků podniká svou pouť přes Egejské moře do Řecka.
Policisté zabavili 1263 vest vyplněných molitanem či kousky látky. Ty se migrantům prodávají za 30 tureckých lir (zhruba 250 Kč) za kus, přičemž průměrná cena za funkční vestu se pohybuje kolem 75 lir (přes 600 Kč).
Policie v dílně objevila také dvě syrské dívky, které zde zřejmě byly nuceny pracovat, píše agentura AFP. Po majiteli výrobny úřady pátrají.
Izmir je považován za hlavní centrum pašeráků v Turecku, uvádí k případu deník Guardian. Průmysl s falešnými vestami je jedním z mnoha vedlejších produktů současné uprchlické krize. Řada utonulých uprchlíků, jak dokládají fotografie, na sobě přesně takové vesty měla.
Zátah na továrnu proběhl jen pár dní poté, kdy moře na tureckém břehu vyplavilo těla 34 uprchlíků včetně tří dětí. Ti se pokoušeli dostat na řecký ostrov Lesbos, ovšem po cestě s nimi v noci patrně ztroskotaly dva čluny.