Zvýšení poslaneckých platů rozstřelilo Babišův tým

9 poslanců ANO hlasovalo pro zvýšení

Zvýšení poslaneckých platů rozstřelilo Babišův týmNOVÉ 2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Poslanci hnutí ANO nedokázali při hlasování o podobě vlastní výplatní pásky udržet jednotu. Chtěli sice nechat mzdy politiků zmrazené. Devět z nich ale nakonec podpořilo návrh šéfa sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD), který jim příští rok navýší platy o tři procenta. Podle předsedy klubu ANO Jaroslava Faltýnka je výsledek výhrou, vicepremiér Andrej Babiš to má za prohru všech poslanců.

Hnutí ANO vstupovalo do závěrečného hlasování o platech poslanců s jasným sdělením. Politici si mají nechat zmrazené mzdy i v roce 2015, aby měli čas dohodnout se na systémovém řešení. Jenže s takovým postupem zákonodárci ANO narazili. Návrh KDU-ČSL, který měl myšlenku vtělit do zákona o platech ústavních činitelů, sice přišel při hlasování první na řadu. Kromě těchto dvou uskupení ho ale nikdo další nepodpořil.

Klíčový moment přišel v pátek ve sněmovně v 9:32. Poslanci v tu chvíli hlasovali o změně, podle které jim v příštím roce platy vzrostou zhruba o 1700 korun. A růst budou i v dalších letech. Návrh předsedy sněmovny Hamáčka prosazovala ČSSD a nakonec těsným výsledkem uspěl. Pokud by ho zákonodárci neodhlasovali, mohli si zvýšit platy o 14 nebo až 26 procent. K tomu už ale nedostali příležitost.

Čtěte také: Poslanci si zvýšili platy o 1700 korun, porostou jim i příští roky

Hamáčkův návrh podpořili sociální demokraté, lidovci a komunisté. A taky devět poslanců hnutí ANO, mezi kterými byl i předseda jejich klubu Jaroslav Faltýnek. Osm zástupců hnutí Andreje Babiše bylo proti takové změně, třicítka zákonodárců ANO se pak do rozhodnutí nezapojila.

Šéf poslanců ANO se zároveň snažil vyvracet úvahu, že kdo nepodpořil Hamáčkův návrh, chtěl si vlastně přidat víc. Ať už 14 nebo 26 procent.

Faltýnek ve čtvrtek uvedl, že hnutí nemusí svoje poslance k ničemu zavazovat. Když měl ale v pátek přijít mezi novináře nesourodý postoj vysvětlit, dlouho si to promýšlel. Že by ANO zvolilo pro klíčové hlasování špatnou strategii, Faltýnek odmítl. „Deklarovali jsme, že zvolíme takové řešení, aby nedošlo k rozmrazení ani k enormnímu nárůstu platů. To jsme splnili a to se podařilo,“ uvedl na dotaz deníku ECHO24.cz.

Nula sem, nula tam

Šéf poslanců ANO se zároveň snažil vyvracet úvahu, že kdo nepodpořil Hamáčkův návrh, chtěl si vlastně přidat víc. Ať už 14 nebo 26 procent. „S kolegy jsem hovořil a ti mně potvrdili, že nehlasovali pro návrh pana Hamáčka proto, že chtěli nulu,“ snažil se přesvědčit média. Takové vysvětlení ale nesedělo. Při hlasování o tříprocentním navýšení platů byly totiž návrhy na zmrazení mezd už mimo hru.

„To je sice pravda. Pořád byla ve hře varianta, že spadne třeba celý zákon a v lednu se k tomu vrátíme znovu a vrátíme se k tomu návrhu na nulu. Tam by se nám třeba už podařilo sehnat větší podporu než jenom klubu KDU-ČSL a hnutí ANO,“ kličkoval Faltýnek. Na přímý dotaz, zda někteří jeho kolegové chtěli návrh „shodit“, připustil: „Nedokážu to vyloučit. “ Politikům by tak automaticky od ledna naskočily platy o 26 procent a bylo by jen na nich, zda si je nějak sníží.

Faltýnek: ANO prohrálo, ale je to výhra

„Viděl bych to jako výhru. Nedošlo k rozmrazení platů, nedošlo k dramatickému skoku v navýšení platů, platy se navýší méně než je navýšení ve státní sféře,“ zmínil předseda poslanců ANO, aby dodal: „Jako hnutí ANO jsme prohráli, to je pravda. Nepodařilo se nám prosadit nulové navýšení.“

Podobně se vyjádřili i další poslanci ANO, kteří podpořili zhruba tříprocentní růst. „Nechtěli jsme, aby se platy rozmrazily na 26 procent. Šli jsme proto na další nejnižší stupeň toho, aby se to nerozmrazilo,“ uvedl Jan Volný. „Hamáčkův návrh pro mě byla hranice, která si myslím, že je správná a rozumná. 14 procent nebo něco vyššího, to by pro mě bylo nepřijatelné,“ připojil se Martin Kolovratník.

„Pro mě byla celá debata o platech poslanců nechutná, populistická, pokrytecká a zásadně jsem byl proti.“

Babiš: Je to prohra všech poslanců

Výrazně jinak se k věci ale postavil předseda ANO Andrej Babiš. „Je to prohra všech poslanců. Byl to obraz toho, jak oblbujeme občany, hlavně ty tradiční politici. Jak se předháněli v populistických návrzích,“ zlobil se vicepremiér a ministr financí.

„Pro mě byla celá debata o platech poslanců nechutná, populistická, pokrytecká a zásadně jsem byl proti. Proto jsem ji ani nemyslel vážně, vyjadřoval jsem se v recesi, kde jsem říkal, že bychom měli dělat zadarmo. A že bychom si sami neměli rozhodovat o platech, že by o nich měla rozhodovat vláda. Samozřejmě jsem to nemyslel vážně,“ pokračoval Babiš.

Čtěte také: Ať poslanci klidně berou přes 100 tisíc

Na dotaz deníku ECHO24.cz, co říká nejednotě v řadách vlastního poslaneckého klubu, předseda ANO uvedl jen: „Postavili jsme se za to, aby byly platy zmrazeny. Aby se nenavyšovaly.“ Moment, kdy se devět jeho zákonodárců „trhlo“, už ale nekomentoval.

Argument, že po schválené úpravě budou mít poslanci mzdu znovu automaticky navázanou na vývoj platů ve veřejné sféře, Babiš nepřijal.

Podle Babiše se mají politici k otázce vlastních platů znovu vrátit, protože jde o „jasný střet zájmů“ a dávno ho měli řešit jinak. Jako příklad uvedl komise, které politikům stanovují plat ve Skandinávii nebo specializovaný úřad v Británii. Argument, že po schválené úpravě budou mít poslanci mzdu znovu automaticky navázanou na vývoj platů ve veřejné sféře, Babiš nepřijal.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz