Největší ledová jeskyně je v létě bez ledu

Piková dáma v Moravském krasu

Největší ledová jeskyně je v létě bez leduOBRAZEM 4
Domov
Echo24
Sdílet:

Největší ledová jeskyně v Česku, kterou je Piková dáma v Moravském krasu, je v létě již od roku 2006 bez ledu. Je to velmi netradiční stav, který je způsobený tím, že zimy jsou teplé a jara suchá, řekl předseda speleologické organizace Plánivy Petr Polák, který s kolegy v této oblasti krasu bádá v podzemí.

V Pikové dáme se díky zcela netradičnímu mikroklimatu vytvářely rampouchy – tzv. ledouchy, které vydržely v podzemí přes parné léto často až do října. 

Jeskyně Piková dáma vytváří asi tříkilometrový podzemní systém, jehož součástí je také její Ledová chodba. Ledová výzdoba se v jeskyni začíná vytvářet vždy v březnu. V podzemí tuhne voda skapávající z povrchu, a to kvůli mimořádně silnému průvanu. Navíc celé podzemí je od něj tou dobou vychlazené. 

„Poslední slušné ledouchy jsme měli v roce 2006. Od té doby je to špatné,“ uvedl Polák. Jak obvykle vypadá ledová výzdoba v Pikové dámě, to mohou zájemci zjistit na internetových stránkách skupiny www.planivy.cz. Jeskyně není přístupná veřejnosti. 

Jeskyně Piková dáma leží v severní části CHKO Moravský kras na pravé straně Hrádského (Holštejnského) žlebu v blízkosti obce Holštejn. Vchod se nachází se v těsné blízkosti uzávěrové stěny Staré Rasovny, bývalého ponoru Bílé vody. 
Po vyhloubení šachty se jeskyňářům podařilo proniknout do mohutných propasťovitých prostor, spadajících ve dvou stupních do povodňového patra Bílé vody 61 m pod povrchem. Speleologové objevili nečekaný labyrint chodeb, propastí, jezer, dómů a síní. Vzhledem k zajímavé dynamice jeskyně jsou některé její části unikátně zaledněny v době od jara do podzimu (Ledová chodba).

Mnohem menší jsou Ledové sluje u Vranova nad Dyjí v Národním parku Podyjí. Jde o komplex 20 menších jeskyní v jednom z meandrů řeky Dyje. Nejde o klasické jeskyně, ale hluboké díry. Zatímco v Pikové dámě vytváří led průvan, ve slujích vzniká poté, co v nich uvízne těžký chladný vzduch, který teplý vzduch na povrchu nepustí na jaře ven. K tvorbě ledu v této lokalitě jsou nutné zimní oblevy. 

„Led se ve slujích drží do června, výjimečně do prázdnin. Letos byla ale situace špatná,“ řekl ČTK mluvčí parku David Grossmann. Sluje dokonce leží v nebezpečném a špatně přístupném terénu a veřejnosti také nejsou přístupné. 

Dech beroucími ledovými jeskyněmi se může pochlubit Slovensko. V Nízkých Tatrách lze navštívit Demänovskou ledovou jeskyni a u Rožňavy nedaleko Košic Dobšinskou ledovou jeskyni. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články