Zázračný lék na ebolu? Američany vyléčilo netestované sérum

Cesta k léčbě eboly

Zázračný lék na ebolu? Američany vyléčilo netestované sérumNOVÉ
Ebola virus Foto: wikipedia.org
2
Svět
Oliver Jahn
Sdílet:

Medicína je možná na dobré cestě k léčbě smrtelné nákazy ebola. Dvěma americkým zdravotníkům, kteří se krvácivou horečkou nakazili v Libérii, zázračně ulevilo experimentální sérum ZMapp ze San Diega. Lék byl dosud testován pouze na opicích, nikoli na lidech. Jeho předčasné použití však vzbudilo mezi zdravotníky i vlnu nevole.

Američtí doktoři Kent Brantly a Nancy Writebolová byli součástí mezinárodní humanitární mise v Libérii. Starali se o nemocné a sami se nakazili ebolou, přičemž jejich stav se prudce zhoršoval. Virus má obvykle několikadenní inkubační dobu a k úmrtí dojde zpravidla po týdnu. Oba lékaři souhlasili s tím, že jim bude podané dosud nevyzkoušené sérum. O případu jako první informovala CNN.

Devět dní po určení jejich diagnózy dorazily letecky do Libérie zmražené ampulky s experimentálním sérem ZMapp.

Doktor Brantly byl podle vlastních slov již ve velmi špatném stavu. Vyrážka se rozšiřovala, krvácení se stupňovalo a začalo se mu hůře dýchat. Přítomným řekl, že si myslí, že umírá. První dávku tak dostal on a to, co následovalo, překvapilo asi nejednoho odborníka.

Do jedné hodiny od vakcinace se Brantlyho stav diametrálně zlepšil, vyrážka mizela, ustalo krvácení a dýchání se také zlepšilo. Následující ráno byl schopen se sám osprchovat před tím, než ho lékařský speciál převezl letecky do Spojených států.

Po nitrožilní aplikaci séra se výrazně zlepšil i stav Nancy Writebolové. Ta sice nereagovala na první ampuli tak pozitivně jako její kolega, druhá lahvička jí ale už pomohla. V současnosti ji čeká taktéž letecký převoz do USA.

Vakcína byla doposud testovaná na opicích: čtyři ze čtyř nakažených opic, které byly naočkované sérem do 24 hodin po infikaci ebolou, se vyléčily. Opice, které nebyl lék podán, umřela po pěti dnech.

Lék zvaný ZMapp byl vyvinut firmou na léky Mapp Biopharmaceutical Inc. se sídlem v San Diegu. 

Vakcína bez testování? Má to mnoho dopadů

ZMapp zatím neprošel potřebným klinickým testovacím procesem, který je standardním postupem v prokázání bezpečnosti a účinnosti léčiv. Vakcínu ZMapp tudíž mohli Brantly a Writebolová získat pouze se souhlasem amerického Úřad pro kontrolu potravin a léčiv na základě tzv. soucitného použití, které umožňuje použít lék i bez klinického testování. Vyřídit toto povolení normálně trvá daleko delší dobu. V jejich případě to ale úřady stihly do deseti dnů od infikování obou lékařů.

Mluvčí Světové zdravotnické organizace Gregory Hartl uvedl, že situace, za které byl lék doktorům podán, je velmi neobvyklá. Podle něj nemůže být lidem podán lék, který nebyl potřebně testován.

„Je důležité mít na paměti, že poskytování vakcíny v raném stádiu testování ve velkém měřítku má řadu vědeckých i etických dopadů,“ stojí v prohlášení Lékařů bez hranic. „Pro nás jako pro lékaře je nejdůležitější nezpůsobovat žádnou újmu na zdraví, což je při zkoušení nového léku největší dilema, protože bychom si nebyli jistí, jestli nezpůsobí více škody než užitku.“

Čtěte také: Smrt národního hrdiny. Na ebolu zemřel i šéflékař týmu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz