Zmizí památník letců z Klárova? Ministr se k němu chce přivázat
BOJ O PAMÁTNÍK
Památník okřídleného lva, který připomíná československé piloty RAF, z Klárova možná zmizí. Úředníci z Prahy 1 totiž rozhodli o tom, že pomník bude odstraněn. Paradoxní však je, že úředníci údajně svým rozhodnutím jen chtěli vyvolat další jednání. Pomník na Klárově totiž prý chtějí, stejně jako ministr kultury Daniel Herman. Ten je podle svých slov ochoten se na protest osobně k památníku přivázat.
Magistrát vyzval Prahu 1 k odstranění lva, protože jeho umístění na Klárově považuje za nezákonné, informovala jeho mluvčí Petra Hrubá. Obor památkové péče magistrátu totiž od samého počátku s umístěním nesouhlasí, jeho odstranění ale podle Hrubé nemůže nařídit.
Odbor výstavy Prahy 1 na to zareagoval rozhodnutím o odstranění. „Už před dvěma nebo možná třemi týdny jsem vydal rozhodnutí, které až nabude právní moci, tak do 12 měsíců by měl být lev odstraněn," vysvětlil vedoucí odboru výstavy Prahy 1 Oldřich Dajbych.
Podle Dajbycha je to ale jediná možnost, jak docílit toho, že se tím budou muset úředníci magistrátu a ministerstva kultury zabývat. Proti rozhodnutí Prahy 1 o odstranění je totiž už podané odvolání a zároveň další žádost o přezkum na ministerstvo kultury. To už ale jednou takovou žádost pro nedůvodnost zamítlo.
Čtěte také: Okřídlený lev na Klárově bude. Památkářům navzdory
Rozhodující slovo tak budou mít právě úředníci na ministerstvu kultury. Šéf resortu má ale o pomníku jasno. „Lev na Klárově je trvalé umístění a zůstane tam. A pokud to někdo zpochybňuje, tak já se tam osobně půjdu přivázat, protože to je něco skandálního, že tady úřední šiml takhle řehtá,“ řekl ministr kultury Herman pro Českou televizi.
Socha v podobě dvoumetrového okřídleného lva je na Klárově umístěna na betonovém podstavci pokrytém žulou. Na výrobu sochy podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha sehnali peníze Britové žijící v Česku, chtěli tak poděkovat za hrdinství československých letců sloužících v řadách britské RAF.
Podobný případ se stal v Praze už v roce 2009. Tehdy magistrát označil za nezákonné umístění podstavce sochy ukrajinského básníka Tarase Ševčenka, protože pro něj Praha 5 neměla veškerá potřebná povolení. Socha ale nakonec na místě zůstala a městská část dostala pokutu 9000 korun.
Herman není prvním politikem, který mluví o tom, že by se k něčemu přivázal. V roce 2008 mluvil o podobném kroku tehdejší prezident Václav Klaus. Ten se na protest proti stavbě Národní knihovny podle Jana Kaplického na Letné chtěl připoutat k „virtuálnímu bagru“.
Čtěte také: