Cena útěchy premiéra Sobotky

Cena útěchy premiéra Sobotky 1
Politická aréna
František Laudát
Sdílet:

Určitě si mnozí vzpomenou na premiéra Sobotku a jeho vystoupení na zatím posledním stranickém sjezdu. S fixou v ruce na tabuli odškrtával „splněné“ úkoly. Mezi splněnými položkami bylo i snížení daně z přidané hodnoty na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou výživu.

Jelikož všichni ekonomové bez výjimky byli skeptičtí ohledně dopadu snížení DPH na konečné spotřebitelské ceny, podpořil Rozpočtový výbor sněmovny můj návrh, kterým jsme začátkem února požádali ministra financí o zhodnocení dopadů zavedení třetí sazby DPH. Ministerstvo financí skutečně analýzu vypracovalo. Ukázalo se, že čeští prodejci komodit, které byly zařazeny do snížené sazby DPH, se chovají velmi podobně, jako v zahraničí. Pokud snížení DPH není razantní, zpravidla se o ušetřené peníze zvýší marže prodejců. Samozřejmě, pokud ke snížení dojde, jedná se o krátkodobý výkyv a ceny se vrátí na úroveň před snížením DPH. Tolik tedy svět. A co Česko?

Ministerstvo financí vycházelo z interní databáze ADIS (Automatizovaný Daňový Informační Systém) a z čísel Českého statistického úřadu. Ze zpracovaných dat vyplynulo, že dopad zavedení desetiprocentní snížené sazby DPH v roce 2015 znamenal propad příjmů veřejných rozpočtů ve výši 3.314 miliard korun. Pro státní rozpočet z toho činil pokles příjmů o 2.363 miliard korun. Druhá snížená sazba DPH se na celkové výši přiznané daně podílí 2 procenty, což odpovídá částce 6.649 miliard korun.

Ceny knih a učebnic se v lednu 2015 v porovnání s předchozím měsícem prakticky nezměnily. Dvouprocentní zlevnění bylo zaznamenáno v únoru 2015, proti stagnaci ve stejných měsících předchozích let. Asi nejcitlivější komoditou ve druhé snížené sazbě jsou léky. Zde byla zlevnění velmi očekávána. Ale již v roce 2016 byl zaznamenán u léků na předpis rostoucí trend cen, který ani po snížení sazby od ledna 2015 nebyl přerušen. Naopak byl zaznamenán tříprocentní nárůst cen oproti stagnaci cen ve stejných dvou předchozích letech. Obdobně se chovaly z hlediska spotřebitele i ceny léků bez předpisu. A to se prosím jedná u mnoha položek o regulované ceny.

Cenu útěchy pro premiéra Sobotku znamenalo zlevnění Sunaru. Ke snížení jeho prodejní ceny o 3 procenta došlo už v prosinci 2014, přičemž v předchozích letech Sunar v prosinci nezlevňoval. Po levnějším Sunaru v prosinci 2014 pokračoval pokles i v lednu 2015, tentokrát o celá 4 procenta. Finance však v této souvislosti upozorňují, že v daném období došlo k výraznému poklesu cen mléka, které je pro Sunar hlavní surovinou. Takže, ani zde nelze prokázat jednoznačně vliv zavedení snížené desetiprocentní daně.

Ministerstvo financí ze svých analýz vědělo, že obdobné snížení DPH nebude bonusem pro spotřebitele. Přesto premiér trval na svém populistickém návrhu. Zbytečně zkomplikoval daňový systém, ochudil státní rozpočet a rozpočty obcí o miliardy korun. Lze očekávat, že analogická ignorance analýz u dalších rozpočtových kroků vlády povede ke stejně negativním výsledkům. Premiér to myslel dobře a dopadlo to jako vždycky.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články