‚Plánujeme letecké spojení z Prahy do Liberlandu‘
Hra na stát
Letecké spojení mezi Českem a Liberlandem si naplánoval prezident nikým neuznaného státu Vít Jedlička. Jak řekl novinářům na čtvrteční tiskové konferenci, tři jeho lidé už na území samozvané Svobodné republiky Liberland hledají nejvhodnější plochu pro přistávání ultralehkých letadel. Je toho ale mnohem víc. Jeho stát chce jednostranně přistoupit například k Chartě OSN a možná trochu předčasně se už zabývá i katastrem nemovitostí Liberlandu.
Jedlička předstoupil před média padesát dní poté, co založil na pomezí Srbska a Chorvatska Svobodnou republiku Liberland a pasoval se jejím prezidentem. Za tu dobu už ho stihla dvakrát zadržet chorvatská policie a chorvatské úřady mu daly pokutu za pokus vstoupit na území jejich republiky. Prezident se ale nevzdává a přichází se smělými plány na rozvoj své samozvané země.
Chce například jednostranně přistoupit k celé řadě mezinárodních smluv, namátkou k Chartě OSN, k Ženevským úmluvám nebo Úmluvě o režimu plavby na Dunaji. Jedlička už se ale plánuje zabývat i katastrem nemovitostí Liberlandu. Mezinárodního uznání by rád dosáhl ještě letos v září, i když zatím není jasné jak.
Jednou z priorit samozvané republiky má být vlastní přistávací plocha pro ultralighty. Jedličkovi lidé už proto na území o rozloze sedmi kilometrů čtverečních hledají co možná nejvhodnější místo pro přistávání tohoto typu letadel. O plnohodnotné letecké spojení s Českem by se pak měly postarat linky na chorvatské letiště v Osijeku či na srbské v blízkém městě Sombor.
„Můžeme se stát nejrychleji rostoucí ekonomikou světa,“ řekl ke svým plánům Jedlička.
Na čtvrteční konferenci dostala prostor také vůbec první oficiálně registrovaná společnost v Liberlandu, švýcarská Liberland Settlement Corporation, o níž psal deník ECHO24.cz už koncem května. Firma si nárokuje práva na část pozemků v samozvaném státě a chce připravit infrastrukturu pro budoucí obyvatele.
„Kapitál společnosti použijeme také například na vozidla, bydlení, platy, dodávky energie, zařízení bezdrátového spojení wifi nebo právní konzultace,“ prozradil tehdy jeden ze zakladatelů LSC Niklas Nikolajsen.