Klokan dojal svět soucitem s umírající samicí. Ale vše je jinak
Dojemný příběh
Dojemné snímky umírající klokaní samice, jejíž hlavu chová „smutný“ partner a dotýká se jí i zřejmě její mládě, obletěly svět. Smutné a zároveň krásné obrázky pořídil fotograf Evan Switzer ve městě River Heads v Queenslandu na východě Austrálie. Lidé na sociálních sítích se nyní rozplývají nad soucitem klokanů, jenže vědci to vidí jinak.
Fotografie zachycují poslední okamžiky samice klokana, kterou v posledních chvílích chová samec a drží její hlavu tak, aby viděla své mládě. To se jí ještě naposledy nesměle dotkne a samice ve stínu stromu mango umírá.
Photographer captures moment kangaroo cradles dying companion as joey looks on https://t.co/JuMx0KceaJ pic.twitter.com/NGTtIhzpwF
— Guardian Australia (@GuardianAus)
13. Leden 2016
Dojemný okamžik zachytil na svůj fotoaparát Evan Switzer. „Byla to výjimečná věc,“ řekl fotograf pro Daily Mail. Nejprve to prý vypadalo, že samec chce samici pomoci na nohy, ale ona nedokázala vstát.
Photos of 'grieving' kangaroo go viral, but scientist says it is sexually aroused https://t.co/OPGpYBvLiy
— Guardian Australia (@GuardianAus)
14. Leden 2016
Poté, co samice klokana zahynula, partner u ní zůstal a odháněl jiné klokany, kteří se k ní přiblížili.
„Ten mladý vypadal zmateně, nejdřív stál u matky, pak si odskočil sežvýkat trochu trávy, poté se znovu vrátil zpět,“ líčí fotograf.
„Když jsem cestoval po okolí, viděl jsem spoustu mrtvých klokanů, ale něco takového jsem nikdy předtím neviděl,“ okomentoval Switzer svůj zážitek. Samice přitom neměla žádné viditelné zranění.
Samec je ‚vrah‘, tvrdí vědci
Dojaté lidi ale zchladili studenou sprchou australští vědci. Samec, který „soucitně“ chová umírající samičku, ji ve skutečnosti pravděpodobně sám zabil. Šokovali tak zvířecí milovníky, kteří poukazovali na soucit australských vačnatců.
Zkušený veterinární patolog, Dr. Derek Spielman z univerzity v Sydney, je přesvědčen, že se jedná o „hrubé nedorozumění“. Nepochybuje o tom, že klokan se ve skutečnosti snažil spářit se samicí a přitom jí způsobil zranění, kterým podlehla.
Dr. Spielman říká, že touha po páření může být mezi samci tak velká, že může vyústit ve vážný souboj. Samčí touha „může způsobit také vážné obtěžování a dokonce i fyzické napadení cílové samice, zvláště když nereaguje, nebo se snaží dostat pryč od ,zamilovaného‘ samce. Pronásledování těchto samic samci může být vytrvalé a velmi agresivní až do bodu, kdy mohou samici zabít,“ vysvětlil pro Guardian Australia. „Není to jejich záměrem, ale bohužel to může takto vyústit.“
Reakci celého světa, do kterého se fotografie rozletěly, označil Dr. Spielman za „naivní antropomorfismus“. Stejný názor na věc má i Dr. Mark Eldridge, přední vědec australského muzea. „Je to samec snažící se zvednout samici, aby se s ní mohl spářit,“ napsal na svém blogu. Návštěvníků jeho blogu bylo tolik, že způsobili dlouhé průtahy na webových stránkách australského muzea, kde je jeho blog k dispozici.
To, že klokani nejsou pouze roztomilá zvířata, jak se nám z opačné strany zeměkoule mohou jevit, dokládají i jejich drsné souboje mezi samci. Souboje vypadají trochu jako kickbox, protože k nim klokani nepoužívají pouze jejich krátké přední končetiny, ale především mohutné zadní nohy, kterými jsou jinak schopní skočit až do dálky třinácti metrů. Při souboji stojí samci vzpřímeně a opírají se o svůj ocas. Dva klokani byli severně od Sydney takto zachyceni při „pouliční bitce“.