Dokázali průlom v léčbě infarktu. WHO ocenila české kardiology
Světová stopa české kardiologie
Za celosvětový přínos k léčbě akutního srdečního infarktu a za originální výzkumné výsledky s přímým dopadem na léčebnou praxi ve světě získala Česká kardiologická společnost mimořádné mezinárodní ocenění. Na 66. valném shromáždění Světové zdravotnické organizace (WHO) v Ženevě obdržela hlavní cenu za přínos ke zlepšení veřejného zdraví světové populace.
„Výsledkem aktivit českých kardiologů je to, že tisíce nemocných s akutními srdečními infarkty na celém světě jsou dnes léčeni nejmodernějšími postupy a úmrtnost klesla na dříve pro infarkt neuvěřitelných pět procent,“ uvedl v doporučujícím dopise z letošního ledna tehdejší ministr zdravotnictví Martin Holcát.
Výroční cenu Dr. Lee Jong-Wook Memorial Prize for Public Health převzal 22. května v Paláci národů vědecký sekretář ČKS profesor Jaromír Hradec. Holcát v doporučení vyzdvihl zejména to, že se ČKS trvale podílí na rozvoji nových metod prevence, diagnostiky i léčby nemocí srdce a cév.
ČKS vznikla v roce 1929 a je druhou nejstarší odbornou kardiologickou společností v Evropě a třetí na světě. V letech 1996 až 1997 pomohla prosadit nový postup v léčbě infarktu, jde o studii Prague-1, její zjištění potvrdily další, i zahraniční studie.
V roce 2002 jako první odborná společnost na světě zveřejnila v časopise Cor et Vasa průlomové doporučení k léčbě akutního srdečního infarktu za pomoci primární koronární angioplastiky, při níž se ucpaná céva neprodleně zprůchodní.
Nejnověji Česká kardiologická společnost podnítila spolupráci s neurology, radiology a dalšími specialisty při zkoumání nejúčinnějších postupů při léčbě akutní ischemické mozkové cévní příhody. I přes existující léčbu mrtvice stále u dvou třetin nemocných končí smrtí, nebo vede k trvalé invaliditě.