Proč se obtěžovat obsílkou. Pošleme policejní komando...
Ty zprávy se opakují skoro každý měsíc. Hemží se to v nich slovy „zásah“, „razie“ nebo „komando“. Při detailnější četbě zpravidla zjistíte, že si policisté jeli do nějakého úřadu nebo firmy obstarat dokumenty. Někdy se ještě dozvíte, že přitom někoho zadrželi. Nemají podezření z trestných činů nebezpečných ozbrojených mafiánů. V plné polní jedou odhalovat kriminalitu bílých límečků.
Posledním dějstvím série „razií“ je policejní návštěva na několika pracovištích Energetického regulačního úřadu. Žalobce ani policisté neupřesnili, co tam hledali. Mluvčí úřadu ale tvrdí, že z dokumentů, které jim policisté předložili, vyplývá, že hledají jmenovací dekret místopředsedkyně úřadu Renáty Vesecké.
Její přímou nadřízenou Alenu Vitáskovou podezírají, že jejím jmenováním porušila zákon. Vesecká nastoupila do úřadu loni na podzim. Její plat od té doby je podle interpretace, kterou úřad získal z policejního spisu, považován za škodu, již měla Vitásková státu způsobit. Je to samozřejmě interpretace jedné strany a je ji potřeba brát s rezervou.
Proč se ale kvůli pár dokumentům pouští policie do náhlého zásahu? Proč jednoduše nepošlou Vitáskové a Vesecké úřední obsílku a nepožádají je o předložení dokumentů? Mají obavy, že by by snad pálily doklady? Nebo že by se skrývaly a bránily vyšetřování?
U policejních zásahů při podezřeních z hospodářské kriminality od začátku „velkého protikorupční tažení“ je nápadná nepřiměřenost jejich provedení. Zvlášť v kontrastu s tím, jak je většinou dlouho po „razii“ nebo „zásahu“ ticho a výsledky už se rozhodně tak velkolepě nepředvádí.
Zbrklá velkolepost má svoji konkrétní cenu. Kdyby byl ve známé kauze trafik pro exposlance ODS Ivo Ištvan méně zbrklý, normálně si Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu předvolal obsílkou a neposílal je do vazby, mohl stát ušetřit miliony a veřejnou omluvu za nespravedlivé zacházení. Pro olomouckého vrchního žalobce to ale zjevně nebylo žádné vybočení z normální praxe, kterou běžně provozuje. „Odmítám, že šlo o spektakulární zásah. Každý rok se uskuteční desítky zásahů s takovýmto nasazením policistů, kdy množství policistů zasahuje na několika místech v celé zemi,“ řekl Ištvan před pár dny na debatě týdeníku Respekt.
To je právě potíž. Nepřiměřenost už není výjimka, ale systém. Těžko říct, jestli se tím žalobci a policisté sami hecují k lepším výkonům, nebo spíš chtějí demonstrovat sílu.
Někdy k dotažení éry komand a zásahů samozřejmě přispívají i hysterická média. Jako o zásahu v ČEZ třeba referovala o případu, kdy si dva decentně oblečení policisté v civilu přijeli do centrály ČEZ a požádali vedení firmy o tři šanony dokumentů, které si během pár minut odvezli.
Spektakulární pompéznost zásahů je nejspíš ale příznakem toho, že „elitní“ policejní jednotky se ještě úplně neadaptovaly na vyšetřování sofistikované hospodářské kriminality bílých límečků. Umí honit mafiány a zloděje, ale ne manažery, právníky a politiky. Mentálně se cítí lépe v kuklách a maskáčích, než v dobře padnoucích oblecích. Pistole je jim bližší, než orientace v offshorových strukturách. A razie jsou nedílnou součástí toho nesouladu.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová si opakovaně stěžuje, že právní a ekonomická intelektuální nedostatečnost policistů a žalobců brzdí vyšetřování skutečně vážných případů hospodářské kriminality. „Musíme si říct: hospodářské případy tohoto typu vyžadují na jedné straně informace, ale na druhé straně také precizní analýzu a odbornou kvalitu a ekonomické vzdělání proto, aby informace mohly být kvalitně zpracovány. Tady vidím celospolečenský dluh. Máme tady kriminalistický ústav, který zpracovává řadu odborných biologických nebo chemických analýz. Ten je na vysoké úrovni. Zaráží mě, že nikomu nevadí, že tady nemáme žádný ústav, který by byl schopný dodávat ekonomické a finanční analýzy toků peněz, offshorových společností nebo účetnictví. Tyto věci jsou naprosto nezbytné proto, aby se státní zástupci a policisté byli schopni v těchto kauzách orientovat. Tam máme obrovský handicap proti zemím západní Evropy,“ řekla Bradáčová na podzim 2013, kdy se sezóna razií rozjížděla, v rozhovoru pro Lidové noviny. „Já to vnímám jako jeden z hlavních důvodů. Jsou sice výjimky, většinou ale ani policista, ani státní zástupce není odborníkem v ekonomické a finanční analytice. Tam máme opravdu velké resty.“
Ty resty maskujeme dramatičností.