Čínské stíhačky a tanky v Kaliningradu. Cvičení s Ruskem
Dobré rusko-čínské vztahy stvrzují obě země armádními manévry. Na konci července převezli Číňané do západní ruské enklávy Kaliningrad množství těžké armádní techniky včetně bojových vozidel nebo stíhacích letounů. Společné cvičení armádních složek obou zemí je podle ruských státních médií naplánováno i na září v Jihočínském moři.
Obavy pobaltských států a NATO z ruské armádní aktivity nepoleví s posledním Putinovým rozmarem pozvat čínskou armádu do Kaliningradské oblasti. Enkláva sousedící s Polskem a Litvou se podle televize Vesti znovu stane místem vojenského soupeření v rámci akce „Námořní pěchota 2016“ mezi Ruskem a Čínou, kdy si tento východoasijský gigant přivezl opět svou techniku.
Do Kaliningradu bylo trajektem a po železnici převezeno množství těžkých vozidel i letounů. Číňané si přivezli bojová vozidla ZBD05, stíhací bombardéry JH-7 Flying Leopard nebo větší transportní letadla a vozy. K podobné armádní přehlídce „Kaspické derby“ došlo v létě loňského roku, Rusko se tehdy umístilo první, Čína druhá. Další účastníci, jako jsou středoasijské republiky a minulý rok například Angola, Venezuela, Egypt nebo Indie, musí na rozdíl od Číňanů používat ruskou techniku.
K dalšímu cvičení obou armád pak podle Kremlu dojde v září v Jihočínském moři a Čína tak svému stále oblíbenějšímu strategickému partnerovi oplatí pozvání brzy. Bude se rovněž týkat námořnictva, v moři mezi Čínou, Vietnamem a Filipínami tak dojde k manévrům velkých bitevníků a i znovu bojových letadel. Minulý rok se podobné akce v Japonském moři účastnilo celkem 22 lodí, 20 letounů a 40 bojových vozidel a 500 vojáků z Číny i Ruska.
Obě země dlouhodobě kritizují americké intervence a viní spojence USA z rozdmýchávání konfliktů v zemích, jako je Irák, Libye nebo Sýrie. „Západní země mají dlouhou historii nezvládání nastolit pořádek v různých částech světa. Střední východ je klasickým příkladem,“ připomněla ruská RT dřívější vyjádření čínské státní agentury Sin-chua.