Opatrně odloženo. Stipendia pro studenty se jen tak nezvýší

Opatrně odloženo. Stipendia pro studenty se jen tak nezvýší 1
Domov
Sdílet:

Podpora sociálně slabých byla jedním ze slibů, na nějž sociální demokraté lákali své voliče. S tím, aby podpořili komunistický návrh a zvýšili o 480 korun měsíčně sociální stipendia pro vysokoškoláky, však otálejí. Zároveň ale nechtějí navrhované opatření zrušit. Nikdo z vládní koalice nemá zájem dělat kroky, které by veřejnost mohla vnímat jako asociální. 

Téměř na půl roku přerušil školský výbor sněmovny projednávání komunistického návrhu zákona na růst sociálních stipendií na vysokých školách. Ruku pro odsunutí normy zvedli i sociální demokraté, i když jejich ministr školství Marcel Chládek nemá se změnou žádný problém.

Předlohu, která zvyšuje stipendia o 480 korun na 2 100 korun měsíčně nejvíce kritizoval šéf školského výboru Jiří Zlatuška z ANO. Stát by podle něj více přispíval soukromým vysokým školám. Zlatuška chtěl normu zamítnout už v prvním čtení, což se nepodařilo. Osud novely ale přesto není jistý. Minulý týden ji totiž na návrh poslankyně ANO doporučil zamítnout sociální výbor sněmovny. Možná i proto na jednání školského výboru padl návrh sociální demokracie projednávání odložit na květen, což o jediný hlas neprošlo. Druhé odsunutí – na září tohoto roku – už ale ano.

A mezi poslanci se hned začalo mluvit o tom, že zřejmě přijde další odsun. Za komunální volby. Zákonodárci by tak vyřešili problém s tím, jak před volbami o citlivé normě rozhodnout.

„Když se to teď zamítne, tak budou komunisté, topka a ODS křičet, že strany vládní koalice nepřejí sociálně slabým studentům,“ potvrdil pravý důvod oddalování novely pod podmínkou anonymity jeden z koaličních poslanců.

„To se může stát," připustil pro ECHO24.cz další odsun šéf výboru Jiří Zlatuška. "Protože první návrh na přerušení dával sociální demokrat. Říkali, že to chtěli odkládat proto, aby se to nemuselo zamítnout,“ dodal.

Chládek: Nevěděli kudy kam

„Takhle jsem neuvažoval. Mě to vůbec nenapadlo. Pokud bych hlasoval pro přerušení z tohoto důvodu, tak bych si zasloužil pár facek,“ brání se František Adámek, jeden ze sociálnědemokratických poslanců, kteří na jednání dorazili.

Proč tedy zvedl ruku pro přerušení projednávání zákona? Vysvětluje to rozporuplnou debatou na výboru a tím, že je navrhovaná norma nesystémová. Se zvýšením stipendií by se prý mohlo počkat až do připravované novely školského zákona. Ta ale do sněmovny podle resortu dorazí nejdříve na podzim.

„Převod kapitoly sociálních stipendií pod ministerstvo práce a sociálních věcí by měl větší logiku. Peníze by se nebraly z rozpočtu ministerstva školství a nemuselo by se čekat na žádný vysokoškolský zákon. Ta změna šla udělat velmi rychle a jednoduše. Byli jsme dokonce domluveni s předkladateli, že by se to udělalo formou pozměňovacího návrhu ve druhém čtení,“ odmítá ministr Chládek, že by s navýšením stipendia bylo nutné čekat na jeho úřad. „Podle mých informací byla debata na výboru taková, že už asi někteří nevěděli kudy kam, tak to raději přerušili,“ dodal Chládek s tím, že komunistickou novelu nadále podporuje.

Hlavním odpůrcem změny je podle něj Jiří Zlatuška, který také nakonec požádal o přerušení projednávání do září. „Jak si to vyřídí sociální demokraté s ministrem Chládkem, to je jejich věc. V každém případě je nezměněné stanovisko vlády, které je negativní. Přerušení do září jsem navrhl kvůli technickým věcem, nehledejte za tím žádné konspirace,“ odmítá ale Zlatuška, že by obavy ze zrušení zákona před volbami byly i v hnutí ANO.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz