„S vetem nepočítejte,“ brání Francie další integraci eura před Brity

Tuhá vyjednávání o eurozóně

„S vetem nepočítejte,“ brání Francie další integraci eura před BrityNOVÉ
François Hollande s ministrem financí Michelem Sapinem Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Velká Británie nemůže podle francouzského ministra Michela Sapina očekávat, že uspěje se svým vetem proti hlubší integraci eura v rámci společné měnové unie v eurozóně. Spojené království proti větší spolupráci v oblasti měnové politiky dlouhodobě vystupuje ve snaze ochránit stabilitu vlastní měny na finančních trzích. Zprávu přinesl server The Local. 

Vyjednávání o klíčových reformách v oblasti evropských financí se vyostřují před důležitým setkáním představitelů EU, které se má uskutečnit v průběhu příštího týdne. Velká Británie požaduje zajištění ostrovní ekonomiky společně s ochranou vlastní měny. Proti silné libře ale stojí zastánci hlubší integrace evropské ekonomiky v čele s Francií. 

„Rozhodně jsou tu změny, které je nutné udělat. Samozřejmě potřebujeme v Evropě více demokracie, jsou tu ale jednoduché postupy, jichž je potřeba se držet,“ vyjádřil se Sapin po příjezdu na jednání ministrů financi EU v Bruselu. Mezi tyto důležité zásady podle něj patří právě hlubší integrace eurozóny. 

„První předpoklad je, že ekonomická a monetární unie se bude nadále prohlubovat. Musí se prohlubovat a nikdo tomu nesmí stát v cestě. Se státy, které nemají euro, musíme samozřejmě diskutovat. Nebude tu ale žádné veto, jimiž by bylo možné toto prohlubování zastavit,“ dodal ministr.

Bezpečí pro britské občany

I přes příkrá slova svého kolegy věří nadále britský ministr financí George Osborne v možnost dohody. Vše podle něj bude záležet právě na blížící se schůzce. Osborne slibuje, že jeho země udělá vše potřebné k tomu, aby bylo nakonec dosaženo finanční stability na kontinentu. 

„Správné vztahy eurozóny a zemí mimo ní je naprosto zásadní pro ujištění, že všichni občané Evropské unie, stejně jako obyvatelé Velké Británie, budou ochráněni,“ prohlásil britský ministr. 

K chystaným reformám už se vyjádřil i francouzský prezident François Hollande. Ten jakékoli další vstřícné kroky vůči britské vládě odmítl. Naopak předseda Evropské rady Donald Tusk připravil sérii ústupků, s jejichž pomocí by chtěl přimět vládu premiéra Davida Camerona k setrvání v Evropské unii. 

Jeden z těchto návrhů obsahuje i klauzuli, podle které by se mohly země neplatící eurem ozvat, pokud by se eurozóna chystala přijmout rozhodnutí, které by mohlo výrazně ovlivnit jejich samostatnou ekonomiku. Francie i další země se společnou evropskou měnou byly ale Tuskem ujištěny, že takováto připomínka by při závěrečném projednávání neměla mít povahu definitivního veta. 

Velká Británie společně s Dánskem jsou jedinými zeměmi, které si vyjednaly výjimku pro přijetí eura ve své zemi. U všech ostatních států unie se postupně očekává přechod na společnou měnu v okamžiku, kdy to bude pro jejich ekonomiku výhodné. 

Čtěte také: Skvělá ekonomika? Růst se zastavil, prozrazují nová čísla

Smráká se v Evropě nad placením v hotovosti?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Amerika v sovětské pasti

KOMENTÁŘ

Kdysi se říkalo, že Američan je jako Rus, když se umeje. Tedy ten Rus… Není to zrovna nejelegantnější a už vůbec ne nejkorektnější vyjádření jisté bazální ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články