Poláci kritizují české oslavy výročí Osvětimi. A Sobotka zas tamní tisk
Mezi Varšavou a Prahou je znovu napětí. Po posypové soli v jídle a nadměrných kontrolách potravin se o něj nyní postaralo 70. výročí osvobození Osvětimi. Podle listu Gazeta Wyborcza si na chystané vzpomínkové akce v Česku měla stěžovat i polská premiérka Ewa Kopaczová. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale tvrdí, že mu nevolala. A piety v Česku, na kterou je pozvaný i ruský prezident Vladimir Putin, se zastal.
„Češi, kteří nejsou stoupenci ostrých sankcí proti Rusku, dávají Putinovi dárek, když organizují konkurenční oslavy proti těm, které v osvětimském muzeu připravuje Polsko. Je to zvláštní,“ citoval deník pracovníka kanceláře polské premiérky. Jeho jméno sice neuvedl, připojil ale zajímavou podrobnost. Premiérce Kopaczové se prý česká iniciativa měla natolik znelíbit, že svou stížnost zavolal do Prahy přímo premiérovi Sobotkovi.
„Informace v polských novinách je nepravdivá, žádný telefonát se stížností polské premiérky neproběhl,“ ohradil se šéf české vlády na dotaz deníku ECHO24.cz. „Akce Let My People Live pořádaná v České republice, kterou organizuje a financuje Evropský židovský kongres, mimo jiné pod záštitou předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze a za podpory české vlády, není v žádném případě konkurenční vůči vzpomínkám v Polsku,“ připojil. Totéž podle něj platí pro pietní akty, které proběhnou na konci ledna v Terezína a na Pražském hradě.
Praha by příjezd Putina uvítala. Ruského prezidenta pozval jako představitele jedné ze čtyř vítězných mocností druhé světové války český prezident Miloš Zeman.
V Osvětimi promluví vězni, v Česku možná i Putin
Poláci si budou výročí osvobození Osvětimi připomínat bez politických projevů. Chtějí tak prý zabránit tomu, aby je někdo z vrcholných politiků využil „ke krátkodobým politickým cílům“. Kdo na oslavách naopak promluví, budou vězni bývalého koncentračního tábora. Zatím není jasné, kdo z Ruska do Polska dorazí. Ale prezident Vladimir Putin, kterého tu kvůli ukrajinské krizi čelí výrazné kritice, to velmi pravděpodobně nebude.
Praha by naopak příjezd Putina uvítala. Ruského prezidenta pozval jako představitele jedné ze čtyř vítězných mocností druhé světové války český prezident Miloš Zeman. Evropský židovský kongres ještě v prosinci kalkuloval s tím, že Putin dorazí. Nyní je jeho příjezd ale spíše nejistý. Už dříve odmítl pozvánku na oslavy například americký prezident Barack Obama.
„Naše země si chce připomenout Terezínskou deklaraci, která se zabývá odkazem holocaustu a kterou v roce 2009 podpořilo 49 států. Vzpomínkové akce v polské Osvětimi se přirozeně zúčastní i česká delegace,“ zmínil český premiér.
Připomínky osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi inicioval Evropský židovský kongres. První den, 26. ledna, má být na Pražském hradě šéfů parlamentů a význačných osobností, které se bude věnovat problému antisemitismu a rasismu v Evropě. Den poté by měli čelní politici uctít oběti holocaustu na Hradě a v Terezíně.