Slepci mohou věci kolem sebe ‚slyšet‘. Díky 18letému vynálezci
Revoluční navigační pomůcka
Osmnáctiletý vynálezce z Kanady vymyslel navigační pomůcku pro nevidomé, která má pomoci slepým lidem „sledovat“ objekty v jejich okolí. Na převratném vynálezu pracoval od dvanácti let. K mnoharoční práci ho inspirovalo setkání se slepou ženou, které pomáhal přejít přes silnici.
Na začátku to bylo jenom hobby, dnes se o vynálezu hovoří jako o revoluční pomůcce, která má nevidomým lidem změnit život. Její vynálezce, osmnáctiletý Alex Deans z kanadského Ontaria, který právě dokončil střední školu, za ni letos v květnu dostal ocenění Weston Youth Innovation Award pro mladé vynálezce.
Takzvaný iAid funguje na principu ultrazvuku a GPS technologie, prakticky se ale jedná o pásek se čtyřmi ultrazvukovými senzory a ovladač-joystick. Joystickem míří jeho uživatel do směru, kterým chce jít, sonary na opasku vysílají zvukové vlny a tím ho upozorňují na objekty, které se v jeho směru nacházejí.
Alex Deans de Windsor donne une démo de son invention iAid qui aide les personnes malvoyantes à se déplacer #onrc pic.twitter.com/r6oY2jfywS
— Andreanne Baribeau (@AndreanneB)
28. květen 2015
Na stejném principu fungují některé parkovací systémy, ale využití sonaru najdeme především v přírodě. V prostoru se díky němu orientují netopýři nebo velryby. „Příroda je tak úžasný inovátor, tak jsem se prostě snažil napodobit tenhle zlepšovák,“ řekl Alex pro kanadskou televizi CTV.
Myšlenka vytvořit zařízení se zrodila, když bylo Alexovi dvanáct let. Tenkrát pomáhal slepé ženě přes ulici a ta si mu postěžovala, že nevidomí mají k dispozici jen dvě pomůcky – slepeckou hůl a vodícího psa, kterého je často velmi těžké získat.
Od té doby se Alex snažil vytvořit zařízení, které by lidem se zrakovým postižením usnadnilo život. Ze začátku to pro něj bylo jenom hobby. Jen získat potřebné programovací znalosti mu trvalo dva až tři roky. Když se mu ale podařilo vytvořit prototyp, rozhodl se ho donést ukázat do Kanadského Národního institutu pro nevidomé.
iAid, la cintura a ultrasuoni che aiuta gli ipovedenti (imitando i pipistrelli) http://t.co/CgclKnFLhB #TheNextTech pic.twitter.com/T5VWg6samU
— StartupItalia! (@startup_italia)
3. Červenec 2015
„Když jsem viděl reakce lidí, kteří zařízení vyzkoušeli, motivovalo mě to k další práci,“ řekl pro rozhlasovou stanici Good News Network. Potom se do centra vracel roky a roky s různými inovacemi a stále se snažil zařízení co nejlépe vylepšit.
Alex doufá, že by se iAid mohl začít prodávat za cenu mezi 50 a 70 americkými dolary (cca 1200–1700 Kč) a pokud se mu podaří snížit náklady na materiál, cena by mohla být ještě nižší. Rád by ale, aby bylo zařízení dostupné pro každého, kdo má zrakové postižení, proto bude v jeho inovaci dále pokračovat.
„Nejlepší je na vědě to, že ji člověk může využít k tomu, aby dělal lidské životy lepší,“ říká čerstvý absolvent střední školy a držitel ocenění.