Trest pro Nagyovou: 3,5 roku, žádá žalobce

Soud vrcholí

Trest pro Nagyovou: 3,5 roku, žádá žalobceNOVÉ
Jana Nečasová, dříve Nagyová, při soudním líčení v červenci 2013. Foto: FOTO: Repro YouTube/Nadační fond proti korupci
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Tresty tři až čtyři roky vězení za zneužití pravomocí navrhl v případu Jany Nečasové, dříve Nagyové státní zástupce v závěrečné řeči. Vedle bývalé ředitelky kabinetu premiéra Nagyové jsou z údajného zneužití vojenské tajné služby obžalováni bývalí šéfové rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a také zpravodajec Jan Pohůnek. Manželce bývalého předsedy vlády Nečasové žalobce navrhl 3,5 roku vězení.

Případ řeší Obvodní soud pro Prahu 1. Soudkyně Helena Králová dnes projednala poslední důkaz v případu a následují závěrečné řeči. Veřejnost je nemůže sledovat v soudní síni kvůli utajovaným informacím. Žalobce Rostislav Bajger řekl o přestávce novinářům čekajícím na chodbě, že obžalovaným, kterým hrozí až pětileté vězení, navrhuje tresty mezi třemi a čtyřmi roky za mřížemi. Podrobnosti nesdělil.

Obhájce Nečasové Eduard Bruna uvedl, že pro jeho klientku Bajger navrhl 3,5 roku. Kovanda řekl, že pro něj chce žalobce tři roky a 10 měsíců, Páleník u sebe hovořil o polovině trestní sazby. Kolik let chce Bajger pro Pohůnka, zatím není zřejmé.

Nečasová se jednání ze zdravotních důvodů neúčastní, ostatní obžalovaní dorazili. Bruna u soudu žádal, aby mohl přečíst písemné vyjádření své klientky, soudkyně to ale nepřipustila. Po závěrečné řeči Bajgera následují obhájci a obžalovaní. Termíny jednání jsou nařízeny na tento týden.

Soudkyně Králová měla případ na stole již loni v červnu. Nečasové tehdy udělila roční podmínku. Případy bývalých šéfů rozvědky předala ministerstvu obrany, aby je vyřešilo jako kázeňské provinění. Trestní stíhání Pohůnka zastavila. Proti rozhodnutím podali žalobci odpor a stížnosti, ohradil se také Páleníkův advokát. V případě podmínky Nečasové to znamenalo hlavní líčení, ostatní rozhodnutí ještě zkoumal Městský soud v Praze, který případ Králové nakonec vrátil, aby celou čtveřici projednala v hlavním líčení.

Čtěte také: Krycí jméno Darwin. Nečasovou sledovali u školy i na nákupech

Případ se týká údajného zneužití vojenské rozvědky. Podle obžaloby nechala na podzim roku 2012 tehdy Nagyová sledovat z osobních důvodů manželku premiéra Petra Nečase Radku. Případ vedl k pádu vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil.

Obžalovaní tvrzení o sledování odmítají. Představitelé rozvědky uvedli, že dostali úkol „z nejvyšších míst“, aby provedli tzv. kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát.

Soud v předchozích jednáních nechal přehrát odposlechy, ze kterých údajně vyplývá, že tehdy Nagyová byla se spoluobžalovanými minimálně v častém kontaktu, probírala s nimi výsledky sledování Radky Nečasové a dávala jim pokyny.

Údajné zneužití vojenské rozvědky je prvním z případů týkajících se Nagyové, který se dostal před soud. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty. Na základě odposlechů se vyšetřovatelé dostali k Nagyové. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy.

Bývalá vysoce postavená úřednice je obviněná také z údajného uplácení poslanců funkcemi, v případu je obviněný i Nečas. Žalobci ji nedávno obvinili ještě z krácení darovací daně, kterou údajně neodvedla z kabelek a šperků. Stát podle obvinění připravila o 705 925 korun, za což jí hrozí až deset let vězení. Žalobci ji chtěli obvinit z korupce, neměli ale dostatek důkazů. Městský soud v Praze má na stole rovněž obžalobu ohledně údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby, jednání zatím nebylo nařízené.

Čtěte také:  Podnět ke sledování exmanželky dal Nečas, říká advoká

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz