Nejen lidé. Ebole podlehla třetina goril a šimpanzů
Infekce u zvířat
Ebola neohrožuje pouze lidské životy. Nebezpečí nákazy jsou vystaveny také opice. Od roku 1990 podlehla tomuto smrtícímu viru třetina všech goril a šimpanzů, uvádí ochránci přírody a varují před jejich úplným vyhynutím. O zprávě informoval The Independent.
„V současné době představuje ebola pro šimpanze a gorily největší hrozbu,“ uvedla Meera Inglisová z sheffieldské univerzity. V podobném duchu se nese i zpráva mezinárodní organizace ochránců přírody Jane Goodall Institute. Ta uvádí, že přibližně jednu třetinu všech goril a šimpanzů zabil vir eboly.
Výskyt infekce sice podle vědců není tolik častý, ale nedá se téměř vystopovat. Infekce u jednoho živočicha se pak může rychle rozšířit mezi jejich celou populaci, stojí ve zprávě.
Například vypuknutí epidemie eboly v Gabonu v roce 1994 vedlo podle Světového fondu na ochranu přírody k vyhynutí celé tamější populace šimpanzů a goril. Přitom do té doby platila za druhou největší na světě.
Ochránci přírody doufají, že stejně jako nakaženým lidem by i lidoopům mohla pomoci proti epidemii eboly vakcína. Cath Lawson ze Světového fondu na ochranu přírody uvádí, že by se mohlo jednat o látky, které se šíří mezi jedinci samy a nejsou pro přírodu tolik invazivní. „V současnosti však musíme spoléhat pouze na přirozené bariéry, například řeky, lidská osídlení nebo silnice,“ dodává s tím, že ochránci se alespoň tyto bariéry snaží hlídat a udržovat.