‚200 let jste to tu plenili.‘ Indové chtějí od Britů reparace
Začalo to projevem poslance
Indický premiér Nárendra Módí se tento týden postavil za opozičního poslance, který nedávno požádal Británii, aby se omluvila za dvě stě let koloniální nadvlády. Poslanec Šaši Tharúr ve své řeči například uvedl, že léta britského vzestupu byla vykoupena „pleněním v Indii“ a Indové si tak sami platili za útlak, jemuž prý byli ze strany Britů vystaveni. Kauzu již několik dní sleduje britský tisk.
Projev, který indický poslanec před nedávnem přednesl v britském Oxfordu, se dočkal velké odezvy doma i v zahraničí. Tharúr v něm kritizoval desetiletí a staletí britské nadvlády v koloniích, kdy ostrovní velmoc podle něj plenila místní zdroje, čímž umožnila vlastní vzestup. „Britská průmyslová revoluce byla ve skutečnosti podmíněna deindustrializací Indie,“ řekl k tomu poslanec, který v minulosti mimo jiné působil jako vysoký úředník při OSN.
Svoje myšlenky později dále rozvedl: „Podíl Indie na světové ekonomice byl v době příchodu Britů 23 procent. V době, kdy Britové odešli, to bylo méně než čtyři procenta. Proč? Jednoduše proto, že Indii se vládlo tak, aby z toho těžili Britové. Vzestup Británie, který trval 200 let, byl financován pleněním impéria v Indii.“ Zmínil i absurditu situace, kdy si Indové podle něj sami platili britský útlak: „Je trochu humorné mrzačit, zabíjet a mučit a po tom všem oslavovat demokracii.“
Reparace nechceme, radši položíme věnec
Záznam z jeho projevu se objevil na serveru YouTube, kde ho zhlédly už více než dva miliony lidí. Zároveň se dočkal hojného sdílení na sociálních sítích a Tharúr se tak stal pro Indy hrdinou. Za jeho vystoupení ho před několika dny pochválil i premiér Nárendra Módí. „Tharúrova řeč odrážela pocity vlasteneckých Indů v těchto záležitostech a ukázala, jaký dojem může člověk udělat za pomoci účinných argumentů, když řekne správné věci na správném místě,“ sdělil k projevu opozičního poslance premiér podle britského listu The Daily Telegraph.
Přestože řada Indů pochopila Tharúrův projev jako otevřenou výzvu ke splácení reparací, poslanec podle svých vlastních slov chtěl jen otevřít toto ne příliš diskutované téma. Nesděloval proto ani žádnou konkrétní částku, kterou by jeho země od Britů měla dostat. „To, co požadujeme, je uznání principu – tedy že nám (Britové) dluží reparace.“ Výši možných reparací tak naznačil alespoň vtipem, když uvedl, že by si přál, aby Británie Indii vyplácela každoročně jednu libru po dobu následujících dvou set let.
Britské úřady se k možnému splácení reparací zatím nevyjádřily. V minulosti však naznačily, že o podobná vyrovnání se svými bývalými koloniemi nemají zájem. Jejich reparace se tak omezují na politická gesta. Například v roce 2013 premiér Cameron navštívil pomník takzvaného Amritsarského masakru, kde položil věnec. Britští vojáci ve městě Armitsar v roce 1919 zahájili palbu do demonstrantů a mnoho jich postříleli. Úřady tehdy přiznaly 379 zastřelených, ale podle Indů mohl zemřít až trojnásobný počet lidí.