Koalice protlačila EET silou. ‚Nedělejte z toho úplný Agrofert‘

Poslanci odhlasovali zákon o EET

Koalice protlačila EET silou. ‚Nedělejte z toho úplný Agrofert‘AKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš při přijímání EET ve sněmovně Foto: Foto: Jan Zatorsky
3
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Dramatické finále mělo ve středu ve sněmovně hlasování o elektronické evidenci tržeb, kterou nakonec vládní poslanci prosadili. Opozice se s koalicí hádala o to, jak a zda vůbec o zákonu hlasovat, protože neměli možnost vystoupit všichni její poslanci. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek dokonce navrhl odvolání předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). „Nedělejte z toho úplný Agrofert, pánové,“ prohlásil. Sněmovna se k hlasování o evidenci dostala v poledne a pro návrh hlasovalo 105 poslanců. Pravicová opozice, která před hlasování opustila sál, už sbírá podklady pro ústavní stížnost.

„Dnes je černý den pro české podnikatele i pro demokracii. Byli jsme svědky znásilnění jednacího řádu, když byla ukončena rozprava, která nedošla do konce,“ řekl před konečným hlasováním šéf ODS Petr Fiala. Podle něj je elektronická evidence tržeb nebezpečná pro všechny občany. „ODS udělá všechno proto, aby zákon v účinnost nevstoupil. Obrátíme se na Ústavní soud,“ dodal.

Podobně mluvil i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, podle nějž jde o historickou situaci, která nemá v českém parlamentarismu obdoby: „Nepohodlným poslancům je tu ucpávána huba. Co bude příště? Zmocňovací zákon?“

Kalousek koalici opakovaně vyzýval, ať nechá vystoupit všechny, kteří jsou přihlášení do diskuze k zákonu. To se ale nestalo. „Pro dnešní den ty dvě demokratické strany, které jsou partnerem Agrofertu, demokratické nejsou vůbec,“ prohlásil.

To premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka si přijetí evidence pochvaloval jako důležitý krok k narovnání podnikatelských podmínek a proti daňovým únikům.

„Příjmy, které díky zavedení elektronické evidence tržeb získáme, pomohou zajištění dobrého fungování státu a posílí veřejné služby. Podle odhadu ministerstva financí by měl státní rozpočet díky zavedení elektronické evidence tržeb získat na daních o cca 18 miliard korun ročně navíc. Konkrétně by mělo jít o posílení rozpočtu obcí o 4 miliardy korun ročně, rozpočtu krajů o 1,5 miliardy korun a státního rozpočtu o 12,5 miliardy korun,“ uvedl předseda vlády.

Babiš: Míříme na 170 miliard

Jako první si ve středu již tradičně vzal slovo ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, pro kterého je evidence tržeb vlajkovou lodí jeho resortu. Poslancům sdělil, že EET není pravicovým ani levicovým projektem a že míří na 170 miliard korun zatajených tržeb ročně.

A po schválení zákona byl spokojený. „Já jsem rád, že to máme konečně za sebou. Projednávali jsme to 236 dní. Je to první projekt, který bojuje proti šedé ekonomice a je to opatření, které se týká všech, kteří pracují s hotovými penězi. Pro ministerstvo financí to teď začíná. Abychom za sedm měsíců stihli zvládnout extrémně složitý systém v prostředí paralyzujícího zákona o zadávání veřejných zakázek,“ uvedl Babiš.

Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák v diskuzi ODS a TOP 09 vyčetl, že obstruovaly už u návrhu služebního zákona. A prohlásil, že kdyby koalice současné obstrukce neutnula, mohla by se opozice rozhodnout, že už nenechá schválit žádný vládní zákon.

„Ve třetím čtení se scházíme 20 hodin, to jsou necelé tři pracovní směny. No tak to zase není tak dramatické, jak to popisujete,“ opáčil předseda ODS Petr Fiala.

Jeho kolega Zbyněk Stanjura zase připomněl, že v minulém volebním období se kvůli obstrukcím ČSSD o vládních reformách mluvilo celkem 130 hodin, 23 hodin každý den.

Stížnost k Ústavnímu soudu

Koalice opoziční kolegy nejdříve omezila tím, že zkrátila možnost vystoupení k zákonu pro každého poslance na dvakrát deset minut. Později se ale rozhodla, že se o EET bude hlasovat ve středu v 11 hodin nehledě na to, zda do té doby stihnou k evidenci promluvit všichni přihlášení.

K hlasování ve středu skutečně došlo - a to přesně v poledne. Až zákon projde celým legislativním procesem, obrátí se ODS s TOP 09 na Ústavní soud.

Elektronická evidence tržeb má podle vlády omezit šedou ekonomiku, zamezit daňovým únikům a narovnat podmínky mezi podnikateli platícími daně a těmi, kteří je neplatí. Podle odhadů ministra financí by do státní pokladny měla přinést až 18 miliard korun nočně, což ale zpochybňuje opozice. Ta upozorňuje, že v Chorvatsku se po spuštění evidence nic takového nestalo.

Podle ODS a TOP 09 online pokladny znevýhodní drobné živnostníky, kterým v mnoha případech bude hrozit konec podnikání.

Čtěte také: Poslední boj o EET: Račun z Balkánu a levnější pivo

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články