Kalousek poslal Babiše do karusele a počmáral mu ceduli

Přijímání zákona o online pokladnách

Kalousek poslal Babiše do karusele a počmáral mu ceduliAKTUALIZOVÁNO 3
Domov
Echo24
Sdílet:

Páteční jednání sněmovny o zavedení elektronické evidence tržeb se hned na začátku změnilo v politickou show. Zastánce online pokladen a ministr financí Andrej Babiš (ANO) si totiž přinesl dvě obří makety účtenek, se kterými pochodoval po sněmovně během vystoupení Miroslava Kalouska (TOP 09). Ten mu za „nonverbální prezentaci“ poděkoval a poslal ho „do karusele“. Kalousek později dodal, že Babiš je „největší přísavkou na veřejných rozpočtech“ a ceduli mu počmáral. V závěrečné řeči ho označil postupně za „pijavici“, „klíště“ a „tasemnici“. Zákon nakonec po šestihodinové debatě prošel sněmovnou do druhého čtení.

Bývalý ministr financí Kalousek svou řeč podle očekávání otevřel kritikou EET: „Zákon je diskriminační, nepřinese veřejnému zájmu nic.“ Dřív, než se ve své řeči dostal dál, však po sněmovně začal pochodovat Andrej Babiš s obří maketou účtenky. Ministr financí ji postupně ukázal prakticky všem přítomným poslancům a následně ji postavil před bývalého ministra financí.

Kalousek si kvůli rozruchu, který v sále Babiš vzbudil, vyžádal desetiminutovou přestávku na poradu svého klubu. Po přestávce popsal Babišův výstup tím, že „tady běhali nějací demonstranti s cedulemi“ a poděkoval ministrovi financí za „nonverbální prezentaci“, která „zajisté podpoří“ jeho vystoupení.

Jeden z poslanců zároveň upozornil na to, že na maketách cedulí, jež si s sebou ministr financí přinesl, chybí několik podstatných údajů.

Více čtěte ZDE: Babiš přinesl makety účtenek. Má tam chyby, upozornil poslanec

Babiš je ‚největší přísavka‘

Kalousek později ještě přiostřil, když dodal, že Babiš podle něho „lže od rána do večera a to pro lidi, kteří mu to mají zaplatit“. Poukázal i na to, že podniky ministra financí dostávají nemalé peníze na státních dotacích: „On vysaje pětkrát tolik, než vy si myslíte, že od těch podnikatelů vyberete,“ sdělil v reakci na poznámku poslance Bohuslava Chalupy (ANO). „Pan předseda je největší přísavkou na veřejných rozpočtech,“ dodal.

Babiš se proti tomu v následném vystoupení ohradil s tím, že „Kalousek lže“ a zmínil peníze, které v Česku každoročně odvádí na daních. „Kolik odvádíte vy,“ zeptal se řečnicky bývalého ministra financí.

Ministr financí nakonec cedule sám sklidil, když mu ji nejprve Miroslav Kalousek a následně Daniel Korte (oba TOP 09), „počmárali“. Kalousek na ceduli napsal „Andreji, největší neplatič daní“ a Korte později doplnil „jsi ty“. Ministr financí následně popsanou ceduli odnesl do vládních lavic a postěžoval si, že mu pan Kalousek účtenku poničil.

Čtěte také: Dej sem ten fix! Kalousek mi zničil ceduli, stěžoval si Babiš

Kalousek zároveň zmínil faktické problémy, jež podle něj zavedení EET představuje. Zmínil například to, že „na celém území České republiky není k dispozici vysokorychlostní internet“ a to, že „na celé řadě území vysokorychlostní internet vypadává“. Zároveň dodal, že za prostředky určené k zavedení EET lze podle něj postavit „20 středně velkých škol, 70 mateřských školek“ nebo „5 okresních nemocnic“.

Později se Kalousek rozhovořil o samotných daňových únicích, kolem kterých se celý projekt zavedení EET točí. Uvedl, že ty největší daňové podvody pochází od největších společností a ne od malých a středních podnikatelů. V této souvislosti zmínil pardubickou Synthesii, která spadá pod Agrofert. „S takovou platební morálkou jděte do karusele,“ sdělil ministru financí.

Spory mezi Kalouskem a Babišem pokračovaly i odpoledne, když bývalý ministr financí upozornil na zjevný rozpor, který lze podle něj nalézt ve výrocích Andreje Babiše. Kalousek upozornil na to, že 7. července Babiš říkal, že platí daně i v Německu a na Slovensku. Dnes ovšem předseda ANO tvrdil, že platí daně jen v Česku. Kalousek z toho vyvodil, že předseda hnutí ANO „otevřeně lže“ a sám „zveřejňuje, že krade“.

Babiš to omluvil nedorozuměním: „Kdybych tady 20 let žvanil jako Kalousek, tak bych určitě mluvil lépe. Omlouvám se, jsem špatný rétor“. V další reakci Kalousek zmínil, že zatímco „řezník z Klatov“ může stát na daních natáhnout nanejvýš o několik korun, „Babiš z Průhonic“ může prostřednictvím dotací pro svoje podnikání „dojit“ stát mnohonásobně víc. Oba předsedové stran se následně začali obviňovat z toho, kdo v posledních 25 letech rozkradl více peněz.

Během svých projevů, zejména když se dohadoval s Kalouskem, Babiš občas v rozčilení pronesl několik slov ve slovenštině. Jednání dokonce muselo být v jednu chvíli přerušeno, protože ve Sněmovně nezůstal nikdo z ministrů.

Čtěte také: Kalousek: Elektronická evidence tržeb poslouží Agrofertu

Proti vystoupení Andreje Babiše se ohradil i předseda ODS Petr Fiala. Ten upozornil na to, že daňové úniky malých a středních podnikatelů tvoří jen zlomek celkové částky nezaplacených daní. Zároveň upozornil na to, že při zavedení EET budou podnikatelé do značné míry závislí na funkčnosti techniky – přiznal, že i jemu se občas nepodaří něco vytisknout.

Fiala pak Babišovu ceduli pochválil s tím, že v poslanecké sněmovně vytváří „divadelní prostředí“. Dvě pravicové opoziční strany – ODS a TOP 09 – spoléhají na to, že Sněmovna schvaluje zákony jen ve středu a v pátek mezi devátou a čtrnáctou hodinou. Opozici tak stačí pokrýt těchto deset hodin v týdnu, aby zabránily přijetí zákona.

Kromě pravicové opozice se však proti zavedení EET ohradili i koaliční lidovci. Proti současné verzi zákona chtějí podat pozměňovací návrhy tak, aby ochránili nejmenší živnostníky a podnikatele. Uvedl to místopředseda frakce KDU-ČSL a zpravodaj zákona Jaroslav Klaška.

Miroslav Kalousek ve své závěrečné řeči prohlásil, že na ministerstvu financí „sedí pijavice, která z veřejných rozpočtů dostává více než odvádí“. Proti tomu se však začali ohrazovat přítomní poslanci ANO a bývalého ministra financí zastavila i předsedkyně schůze Jermanová. Kalousek se proto opravil a Babiše místo „pijavice“ označil za „klíště“ a později ještě za „tasemnici“.

V Chorvatsku zavedení EET nepomohlo

Ministr financí Babiš zavedení elektronické evidence tržeb dlouhodobě obhajuje příkladem Chorvatska, kde zavedení online pokladen údajně přispělo ke zlepšení výběru daní. V červnu kvůli tomu dokonce pozval do Prahy chorvatského ministra financí, který měl Čechům vysvětlit údajná pozitiva zavedení EET.

Z tabulek Eurostatu ovšem vyplývá, že se v Chorvatsku výběr daní nezlepšil. Zatímco v roce 2012, tedy v posledním roce před zavedením EET, se tamním úřadům podařilo na daních vybrat 40,6 miliardy kun, v roce 2013 to bylo jen o miliardu víc, konkrétně 41,7 miliardy. V roce 2014 potom šlo o 41 miliard kun. Mimo to ubyl značný počet živnostníků a zvýšila se nezaměstnanost, která je teď v balkánské zemi přibližně třikrát vyšší než v České republice. Na tyto statistiky se ostatně odvolávali i oba pravicoví politici.

Čtěte také: Někdo neříká pravdu: Babiš, nebo Eurostat

Souboj o (ne)zavedení EET se však kromě parlamentní půdy odehrává i ve veřejném prostoru a na sociálních sítích. Ministr financí Babiš se snaží pro zavedení EET získat podporu veřejnosti mimo jiné tím, že se na sněmu, kde vystoupil i chorvatský ministr, nechal vyfotit s „poctivými kuchaři“ – Romanem Vaňkem a Zdeňkem Pohlreichem.

Pravicová opoziční strana TOP 09 naproti tomu spustila humornou kampaň, ve které se snaží poukázat na možná úskalí zavedení EET. Jeden z motivů, který si můžete nechat vytisknout například na pivní tácek, zobrazuje ministra financí v roli rozzlobené manželky, která čeká s válečkem na nezdárného manžela. Koláž je doplněna textem, že vaše žena neví, kolik piv jste vypil. Ministr financí si to ale snadno zjistí – díky elektronické evidenci tržeb.

Parlament se možným zavedením EET začal zabývat již v červnu. Jednání však tehdy byla přerušena. Vláda si od zavedení evidence slibuje především omezení šedé ekonomiky a zefektivnění výběru daní. 

Čtěte také: Plíživě, nenápadně se měníme v socialistický stát

Podnikatel a živnostník, zloděj a podvodník? Ne, a ještě jednou ne!

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články