Radnice kritizuje 'tajnou' pražskou mešitu

ISLÁM V ČESKU

Radnice kritizuje 'tajnou' pražskou mešituNOVÉ
Modlitebna Na Košince Foto: Foto: www.infomuslim.cz
2
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Vedení radnice v Praze 8 se nelíbí, že muslimská komunita provozuje v Libni mešitu, přestože oficiálně je ve zmíněné budově pouze jazyková škola. Kuvajtský investor navíc nedoplatil cenu za pozemek, který mu městská část prodala a radní chtějí smlouvu zrušit. „Vypadá to spíš jen jako reklama před volbami,“ prohlašuje spolumajitel objektu Bader Eknaifith.

Na několika místech libeňského dvora je složený stavební materiál, ale asi dvě desítky párů bot před budovou s velkými vraty dávají tušit, že uvnitř se nejspíš příliš těžce pracovat nebude. Jen pár desítek metrů od budovy městského úřadu probíhá páteční modlitba asi dvou tuctu muslimských mužů, zahalené ženy se modlí v místnosti ve vedlejším domě.

Vedení radnice v Praze 8 tvrdí, že o existenci mešity v bývalé hospodářské budově v ulici Na Košince, nacházející se dokonce v těsném sousedství stavebního úřadu, nemělo tušení. Areál totiž provozuje společnost Alfirdaus (v překladu „nejvyšší nebe“), která se prezentuje jako jazyková škola. Dvě sousedící budovy před lety od soukromníka koupila firma s kuvajtskými investory Manbel Alkear. Městská část Prahy 8 společnosti navíc před dvěma lety prodala pozemek, na němž se areál nachází. „Že tam vzniká modlitebna, jsme nevěděli,“ říká místostarosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

Čtěte také: Muslimy už nevede obviněný Sáňka. Nahradil ho muž z Palestiny

„S největší pravděpodobností odstoupíme od smlouvy o prodeji pozemku, protože firma dosud nesplatila plnou cenu a neplatí nájem,“ dodává místostarosta Gros. Podle něj ale radnice nemůže ovlivnit, jestli v budově nadále bude či nebude modlitebna - pokud stavba není v rozporu se stavebním povolením. 

„Nemůžeme ani kádrovat odkud jsou lidi, kterým nemovitosti prodáváme a říct, že třeba lidem z Emirátů či Indonésie to nepovolíme,“ poznamenává Gros.

Škoda si to tu teď kazit

Jeho stranická kolegyně a další místostarostka osmé části Vladimíra Ludková, která se nedávno zasadila o nepovolení muslimského hřbitova v Libni, protože údajně kolidoval s územním plánem, říká: „Pro mě jako pro obyvatelku Prahy 8 je minimálně zarážející, že objekt je deklarován jako jazyková škola a ve skutečnosti se jedná o modlitebnu. Když je vše v pořádku, proč to zastírání?“ Podle jejích slov by si nepřála, aby se Praha 8 proměnila podobně jako Opletalova ulice a její okolí v Praze 1, kde „postupně a v tichosti vzniká muslimská čtvrť. Domnívám se, že islámská kultura není kompatibilní s návyky a kulturou západní civilizace. K tomuto názoru mě přivádějí mnohé příklady ze západní Evropy, kde pnutí mezi kulturou západu a islámu eskaluje v těžko řešitelné problémy.“

Čtěte také: Muslimská dívka v Ústí neodmaturovala, učitel obviněn z rasismu

„My nic netajíme, modlitebna se stále staví, až bude dostavěná, bude to i oficiálně,“ ujišťuje majitel společnosti Alfirdaus Bader Eknaifith, třicátník v obleku, který se po pátečních modlitbách baví před mešitou se souvěrci. „Myslím, že o tom teď někdo mluví, protože se blíží (komunální) volby,“ dodává podnikatel narozený v Kuvajtu, který v libeňském domě provozuje kursy arabštiny pro Čechy,  češtiny pro cizince a také výuku Koránu. V Praze vlastní také restauraci. Připouští, že z ceny za pozemek pod školou a modlitebnou firma Manbel Alkear, jejímž je spoluvlastníkem, zaplatila zatím jen milion korun, tedy necelé dvě třetiny celé částky. O dalším postupu chce nyní s radnicí jednat.

„My nejsme nepřátelé. Pokud má někdo strach, ať přijde sem, budeme komunikovat. Dejte islámu čas a poznáte ho líp,“ ujišťuje Kuvajťan.

Jednou z učitelek ve škole Alfirdaus je Jacqueline Shattová, která se narodila v Súdánu, ale její matka je Češka. „Češi mají s muslimy minimální konflikty. Moje dcera chodí do české školy zahalená a nemá s tím problém, třeba v Belgii by to nešlo. Škoda si to tu teď zkazit,“ dodává žena, jejíž vlasy zakrývá žlutozelený šátek.

Muslimských modliteben v Praze v posledních letech přibylo. V Praze 8 je ještě modlitebna pro turecké vyznavače islámu v Papírenské ulici. Za hlavní pražskou mešitu byla donedávna považována ta u sídla Islámské nadace na Černém Mostě. Nyní byla dostavěna nová prostorná mešita ve vnitrobloku domu v Opletalově ulici v Praze 1, poblíž Václavského náměstí se nachází ještě modlitebna v Pasáži Jiřího Grossmanna. Menší modlitebna je na Rajské zahradě a na studentské koleji v Troji.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz