Oxford má Havlovu Lavičku i Sekyrův dům
Česko v Oxfordu
V Oxfordu si ve čtvrtek připomněli 25. výročí od konce komunismu v Česku. V rámci Sametového dne zde naplánovali vzpomínkové akce a slavnostní odhalení lavičky Václava Havla v parku prestižní univerzity. Jednou z událostí je otevření domu pojmenovaného podle českého podnikatele Luďka Sekyry, který stavbu zaplatil.
Návrh lavičky pochází od českého architekta a přítele Václava Havla Bořka Šípka, který ho nazval Demokratické rozhovory. Konstrukce se skládá ze dvou kovových židlí připojených ke stolu kolem lípy, českého národního stromu. Lavička známá v angličtině jako Havel's Place je umístěna na velmi romantickém a zároveň pietním místě na břehu řeky Cherwelll v hlavním univerzitním parku.
Ideou projektu Havlových laviček je vytvoření prostoru, který by podporoval dialog a zároveň zachovával dědictví a liberální principy prvního porevolučního prezidenta.
Havlova lavička, Halíkova posluchárna
Kromě lavičky se v Oxfordu odhaluje studentské centrum Sekyra House pojmenované podle českého podnikatele Luďka Sekyry, který budovu zaplatil. V ní je posluchárna Tomáše Halíka, českého kněze a filozofa, který rovněž vystoupí před českými, slovenskými a polskými studenty s přednáškou týkající se role Václava Havla a papeže Jana Pavla II. v morálním a intelektuálním disentu Československa a Polska.
Slavnostní odhalení se účastní i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) nebo šéf poradců premiéra Sobotky Vladimír Špidla (ČSSD). "Domnívám se, že Václav Havel je dobrá značka. Měli bychom si připomínat, že Česká republika a Václav Havel patří pořád k sobě," prohlásil Bělobrádek. "Je to velmi dobrá značka, která nás i v zahraničí dobře reprezentuje. Což se o všech politicích v České republice nedá říci, musím sebekriticky říci," dodal.
Křtí se také nová kniha Havel od současného českého velvyslance v Británii a blízkého Havlova přítele Michaela Žantovského. Sám Havel před šestnácti lety přebíral v Oxfordu čestný doktorát jako tehdejší český prezident.
Čtěte také: Klaus: Havel byl reformní komunista, nenáviděl politické strany
Síť Havlových míst ve veřejném prostoru už symbolicky spojuje USA, Španělsko, Itálii, Irsko. V Česku stojí lavičky v Praze, Českých Budějovicích, Hradci Králové nebo Plzni, staly se však už i terčem vandalů.
O víkendu někdo poničil lavičku v plzeňských Šafaříkových sadech, z opěradel křesel ulámal zelené a červené skleněné artefakty symbolizující Havlův podpis. Podobně byla už v červenci poškozená také Havlova lavička v kampusu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.