Nový Temelín za 300 miliard padl, ČEZ chystá Dukovany za polovinu

jaderná energie

Nový Temelín za 300 miliard padl, ČEZ chystá Dukovany za polovinu 1
Domov
Sdílet:

Společnost ČEZ sice zastavila výběrové řízení na stavbu dalších dvou bloků v Temelíně, ale bezprostřední reakce elektrárenské firmy i vlády byla jednoznačná: s jadernou energetikou do budoucna i přes momentální ekonomické potíže dál počítáme. Jak je to reálné, se může ukázat v druhé české jaderné elektrárně Dukovany, kde se chystá stavba dalšího, pátého reaktoru.

Dukovanské elektrárně, uvedené do provozu v letech 1985 až 1987, brzy vyprší dvacetiletá licence. Pro první blok už příští rok. Ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost zatím nepřišly na veřejnost žádné signály o tom, že by Dukovany neměly dostat další povolení na nadcházejících 10 let.

Zároveň s tím ČEZ připravuje stavbu pátého reaktoru. Už teď mají Dukovany za sebou mnohé průzkumy a studie, které například posuzovaly geologické podmínky nebo vyvedení vyrobeného proudu do energetické sítě.

"Na základě výsledků lze konstatovat, že rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany o jeden reaktorový blok je proveditelné a momentálně všechny přípravné práce směřují k možnému termínu spuštění mezi léty 2030 až 2035, tedy s odstupem po spuštění nových bloků v Temelíně," uvádí zatím na svých oficiálních webový stránkách ČEZ.

Dukovany jako priorita?

Jenže teď se temelínské reaktory odsunují na neurčito, protože kvůli nízkým cenám elektřiny není v součanosti možné garantovat ekonomickou návratnost investice ve výši několika stovek miliard. Co ale bude s Dukovany?

Zatím se postupuje dál podle plánu a ČEZ má na rozhodnutí ještě relativně dostatek času. "Na konci příštího roku bychom měli mít všechny podklady k tomu, aby se mohla udělat EIA," řekl pro ECHO24.cz mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Posouzení vlivu stavby na okolí (EIA) je prvním krokem v povolovacím procesu, po něm následuje územní a pak i stavební řízení.

Stavbu pátého bloku v Dukovanech je teoreticky možné o něco uspíšit, zároveň je pořád možné se vrátit k projektu v Temelíně.

Zároveň mluvčí Kříž přiznává, že současná situace, která zatím nedovolila pokračovat v projektu nového Temelína, se nevztahuje pouze na jižní Čechy, je to záležitost prakticky celé Evropy.

Edvard Sequens z hnutí Calla a někdejší člen Pačesovy energetické komise soudí, že plánovaný jeden blok v Dukovanech se teď stane hlavní jadernou prioritou. Také proto, že nebude tak investičně náročný jako dva bloky v Temelíně. Zatímco dva nové temelínské bloky měly vyjít až na 300 miliard korun, v Dukovanech by to měla být zhruba polovina.

"Myslím, že bude velký tlak na to, aby se jádro zase rychle vrátilo do hry," uvedl pro ECHO24.cz Sequens, který ale patří k odpůrcům jaderné energetiky. 

Plán rozvoje jaderné energetiky

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že nyní je prioritou především prodloužení licence pro všechny čtyři dukovanské reaktory. Teoreticky je podle něho možné jaderný blok v Dukovanech o něco uspíšit, ale pořád platí, že současná ekonomická situace jde proti takovým investicím.

"Temelínský projekt je navíc nadále připravený a je možné se k němu vrátit," poznamenal Kříž. Za zcela nereálný označil možnou stavbu nové jaderné elektrárny mimo Temelín a Dukovany, například v Blahutovicích v Moravskoslezském kraji.

Podstatné teď podle Kříže bude, co vymyslí ministři průmyslu a financí Jan Mládek (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO), kteří dostali od vlády úkol připravit komplexní plán dalšího rozvoje jaderné energetiky.

Zatím jediným oficiálním výstupem ovšem je pouze to, že rozvojový plán vznikne do konce roku. "Chtěl bych uvést, že jasně deklarujeme přetrvávající zájem na dalším rozvoji jaderné energetiky," uvedl ministr Mládek.

Jak to ovšem zařídit bez jakéhokoli typu státní záruky, když se "soukromému" ČEZu nyní v Temelíně stavět další dva bloky ekonomicky nevyplatí, na to Mládek zatím neodpověděl.

Podle něho je ale potřeba v rozvojovém plánu brát ohled na zajištění energetické bezpečnosti země, schopnosti Česka dostát svým klimaticko-energetickým závazkům vůči Evropské unii a nezapomenout ani na možné dopady na cenu energie.

Čtěte také:Zmatek v zelených hnutích: jádro i břidlicové plyny jsou ok

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz