Gambijského diktátora má svrhnout senegalská armáda
NAPĚTÍ V GAMBII
K hranicím Gambie, kterou ovládla povolební krize a obavy z násilností, se přesunuly jednotky senegalské armády. Čekají na půlnoc, do které má odstoupit současný autoritářský prezident Yahya Jammeh. Ten si parlamentem nechal posvětit prodloužení své 22leté vlády ještě o tři měsíce, přestože ho v prosincových volbách porazil Adama Barrow.
„Jsme připraveni a čekáme na půlnoc. Když nedojde k politickému řešení, zakročíme“ prohlásil podle BBC Col Abdou Ndiaye, mluvčí senegalské armády, jejíž vojáci se přesunuli na hranice s Gambií. Své vojáky a také letectvo slíbila poslat i Nigérie.
Zásahem pověřilo Senegal, který je jediným sousedem Gambie, Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS). Jeho členské státy pohrozily vojenskou intervencí v případě, že prezident Jammeh 19. ledna neodstoupí. Vítěz voleb a jeho protikandidát Barrow vyčkává nyní v Senegalu.
Gambijští zákonodárci totiž ve středu schválili rezoluci, která umožní dosluhujícímu gambijskému prezidentovi setrvat ve funkci další tři měsíce navzdory výsledkům prezidentských voleb. Tamní parlament zároveň potvrdil Jammeho rozhodnutí o výjimečném stavu. „Tímto vyhlašuji v Islámské republice Gambie výjimečný stav,“ řekl Jammeh v úterním vysílání státní televize.
Obyvatelé se podle něj musejí vyvarovat jakékoli neposlušnosti a násilí, bezpečnostní složky se pak mají postarat o zachování pořádku v zemi. Jammeh také v proslovu kritizoval Africkou unii za „nezákonné a škodlivé vměšování“ v Gambii. Ta minulý týden oznámila, že Jammeho přestane uznávat jako legitimního vůdce Gambie v den, kdy vyprší jeho mandát.
V úterý rezignovali čtyři členové Jammeho kabinetu, včetně ministryně zahraničí, která opustila zemi. Z Gambie, kde žije 1,9 milionu obyvatel, prchají stovky lidí do Senegalu. „Máme strach, pořád vidíme vojáky se zbraněmi,“ řekla pětadvacetiletá Awa Sannehová z města Brikama, která z Gambie prchla se dvěma dětmi a 24 rodinnými příslušníky.
Gambie: Les gens fuient le pays par milliers de peur d'y être coincés quand l'imminente escalade de la violence surviendra #GambiaHasDecided pic.twitter.com/R2mIRnG9cj
— Demba Gueye (@dembagueye) 16. ledna 2017
Jammeh se dostal k moci při převratu v roce 1994. Když odmítl po volbách 1. prosince uznat, že jeho soupeř Barrow zvítězil, ztratil přízeň mnoha vlivných lidí v Gambii a některých politiků v sousedních státech. Mnozí totiž věřili, že loňské prezidentské volby mohou v této bývalé britské kolonii posílit demokracii. Od doby, kdy Gambie v roce 1965 získala nezávislost, měla pouze dva prezidenty.