Bartoš obhájil vedení Pirátů, prvním místopředsedou je Kolaja
CELOSTÁTNÍ FÓRUM PIRÁTŮ
Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš obhájil na dnešním celostátním fóru Pirátů funkci předsedy strany. Ve druhém kole hlasování získal 662 z 948 hlasů a porazil senátora Lukáše Wagenknechta, kterého podpořilo 265 hlasujících. Bartoš povede Piráty další dva roky. Prvním místopředsedou Pirátů se stal Marcel Kolaja. Další místopředsednické posty obsadili první náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová, zastupitelka Prahy 21 Blanka Charvátová a bývalý poslanec Martin Jiránek.
Bartoš ve druhém kole předsednické volby jednoznačně porazil senátora Lukáše Wagenknechta. V prvním kole volby, ve kterém se hlasovalo o takzvané přijatelnosti čtveřice kandidátů na předsedu, nezískali potřebný nadpoloviční počet hlasů ostravský radní David Witosz a někdejší místopředsedkyně strany Jana Michailidu. Možnost hlasovat přes webové rozhraní mají při jednání celostátního fóra všichni členové vládní strany, kterých je přes 1200.
Bartoš: Porážka není finální stadium
Bartoš v kandidátském projevu označil výsledek loňských sněmovních voleb za neúspěch z pohledu pirátských cílů i ideálů. Připustil, že na tom jako předseda nese díl viny. „Odmítám tuto dílčí porážku vnímat jako finální stadium strany,“ řekl Bartoš. Vstup do vlády Petra Fialy (ODS) podle něj musí Piráti brát jako možnost měnit věci v ČR ve prospěch občanů.
Wagenknecht do druhého kola postoupil těsně, nutných 465 hlasů překročil o 19. Kandidovat se rozhodl na základě výsledků voleb i kvůli tomu, jak vypadala koaliční jednání.
„Před čtyřmi měsíci jsme měli možnost mít premiéra, teď máme čtyři poslance,“ uvedl v kandidátské řeči. Piráti budou mít ve vládě těžkou pozici, protože jsou pouhým přívěškem, míní. Jako předseda strany by chtěl prosazovat liberální témata.
Prvním místopředsedou je Kolaja
Následně se volí také členové republikového předsednictva. Prvním místopředsedou Pirátů bude příští dva roky místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Dnešní on-line jednání celostátního fóra strany ho zvolilo 156 hlasy ze 735. Další místopředsednické posty obsadili první náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová, zastupitelka Prahy 21 Blanka Charvátová a bývalý poslanec Martin Jiránek.
S největším počtem nominací kandidovala na předsedu Pirátů Jana Michailidu, která jich nabrala sedm. Michalidu je rodačka z Petrovic u Karviné. V minulosti zastávala pozici místopředsedkyně a krátce i předsedkyně Pirátů. Pozornost vzbudila v posledních dnech svým výrokem, že její vnitřní přesvědčení je „komunistické ve smyslu původním, demokratickém“. „Moje přesvědčení o ideálním chodu světa pro všechny okolo se pak dá nazvat liberálně socialistickým,“ řekla. Více jsme psali už dříve zde. Piráti jsou podle ní v krizi, ze které by měli vyjít silnější. Chce také, aby našli syntézu mezi idealismem a pragmatismem.
Dalším kandidátem, který soupeřil s Ivanem Bartošem, byl senátor za Prahu 8 a 18 Lukáš Wagenknecht. Ve svém kandidátském projevu řekl, že se z Pirátů stává submisivní politický přívěsek se čtyřmi poslanci. Obává se pak, aby se celostátní politika a výsledky voleb neodrazily do výsledků letošních komunálních voleb. Za svá hlavní témata označil omezování cenzury a svobodu slova, transparentnost a omezování korupčních příležitostí ve veřejném sektoru či podporu drobných a středních podnikatelů.
Posledním z čtveřice byl ostravský radní David Witosz. Ve své kandidátské řeči napsal, že budoucí předseda by měl splňovat dva základní politické axiomy: „Strana která vyzvala na souboj hnutí jednoho muže, se nestane stranou jednoho muže. Strana která chtěla porazit hnutí ANO, se naučí používat slovo ne.“
Vedle volby předsedy a celorepublikového předsednictva mají Piráti v sobotu v Pardubicích v plánu také představení svých ministrů a jejich plánů. Chtějí seznámit veřejnost i s pirátskými kandidáty na primátory.