Zaplaťte, nebo smažeme obsah! Hackeři vyhrožují Applu a žádají výkupné

Jak rukojmí drží uživatele

Zaplaťte, nebo smažeme obsah! Hackeři vyhrožují Applu a žádají výkupnéNOVÉ 1
Tech
Echo24
Sdílet:

Zaplaťte, nebo smažeme obsah v přístrojích všem vaším zákazníkům, vyhrožuje společnosti Apple skupina hackerů. Podle svých slov prý mají hackeři více než 300 milionů přihlašovacích údajů uživatelů přístrojů od firmy Apple. Hackeři po firmě žádají až 100 tisíc dolarů (2,5 milionu korun). Společnost Apple hackerský útok odmítá, žádný se podle nich nestal a hackeři jen blafují, informuje Business Insider.

Hackerská skupina, která vystupuje pod jménem „Turkish Crime Family“, žádá po technologické firmě Apple, aby jí do 7. dubna vyplatila požadovanou částku, jinak „rukojmí“, neboli zákazníci, přijdou o svá data na svých Apple přístrojích. Hackeři se údajně dostali k citlivým datům více než 300 milionů uživatelů, některé zdroje mluví i o 500 milionech dotčených lidí.

Hackeři požadují 75 tisíc dolarů (1,8 milionu korun), které mají být vyplaceny v digitálních měnách Bitcoin nebo Ethereum. Hackeři však nabízejí i zvláštní alternativu – vyplacení 100 tisíc dolarů (2,5 milionu korun) v dárkových poukazech do služby iTunes, kterou Apple provozuje.

Hackeři podle médií zveřejnili video, ve kterém dokazují, že se dokážou dostat do několika vybraných účtů. Když je však novinář ze serveru Motherboard požádal o jiné konkrétní údaje, nedokázali své schopnosti dokázat.

Vyděrači se svou žádostí u firmy Apple narazili. „Zaprvé bychom vás rádi požádali, abyste stáhli video, které jste nahráli na svůj kanál YouTube, protože se mu dostává nechtěné pozornosti. Zadruhé byste měli vědět, že neodměňujeme kybernetické kriminálníky za porušení zákona,“ napsal pracovník firmy Apple hackerům s tím, že celou konverzaci předá úřadům.

Médiím pak firma sdělila, že k žádnému narušení jejich systémů, včetně iCloud a Apple ID, nedošlo. Soukromá data, kterými se hackeři ohánějí, pocházejí podle zástupců firmy Apple odjinud – jde zřejmě o úniky třetích stran z minulosti. Například ze sítě LinkedIn v roce 2012 unikly informace 6 milionů uživatelů. Rozhodně však nejde o stovky milionů, kterými se hackeři chlubí.

Čtěte také: Hackeři ze CIA prý napadali televizory, aby mohli odposlouchávat

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články