Čeští novináři pomohli uprchlíkům. Šibík i Moláček je svezli autem
SOLIDÁRNÍ GESTO
Na pomoc uprchlíkům nevyrážejí jen zaměstnanci humanitárních organizací a lidskoprávní aktivisté, ale i čeští novináři. Například reportér České televize Jan Moláček svezl v Řecku, kde natáčí reportáž, autem rodinu syrských běženců, kterým tak pomohl přiblížit se o několik desítek kilometrů k jejich vysněnému cíli. Obdobný záběr sdílel před dvěma týdny na svém Facebooku i fotograf Jan Šibík. Ten pomáhal více než 70leté Syřance, které dělal problém pohyb.
„Vím, že role novináře je jiná, ale zjistil jsem, že prostě nedokážu jet 70 kiláků v prázdným autě a míjet rodiny s malýma děckama, který stejnou trasu musej šlapat čtyři dny pěšky,“ napsal reportér pořadu Reportéři ČT na svůj facebookový profil k fotce, kde na zadním sedadle auta spokojeně odpočívá rodina syrských uprchlíků. Moláček Syřany odvezl do uprchlického centra na ostrově Lesbos, kde v současné době natáčí reportáž o uprchlících.
Vím, že role novináře je jiná, ale zjistil jsem, že prostě nedokážu jet 70 kiláků v prázdným autě a míjet rodiny s malýma děckama, který stejnou trasu musej šlapat čtyři dny pěšky.
Posted by Jan Moláček on 12. září 2015
Fotka se syrskými utečenci se záhy dočkala velké odezvy na sociálních sítích – jen na Facebooku ji tlačítkem „like“ označilo více než 4000 lidí. Necelé tři stovky dalších uživatelů potom dojemnou fotku sdílely. Lidé v komentářích začali zároveň českému novináři gratulovat k jeho solidárnímu gestu. Moláček však přehnanou chválu odmítá, protože „bere stopaře normálně“.
Uprchlíci prý usnuli hned, jakmile jim reportér České televize dovolil nastoupit. Probrali se, až když je Moláček dovezl do uprchlického centra na ostrově Lesbos. K pomoci ho prý mimo jiné přimělo to, že jeden z malých Syřanů měl potíže s pohybem. „Jedno z dětí – syn – byl postižený, špatně se pohyboval a prostě jsem nedokázal nezastavit a nesvézt je, i když uznávám, že by novináři přísně vzato neměli do dění zasahovat,“ odpověděl Moláček na dotaz serveru ECHO24.cz
‚Napálil bych to s nima do stromu‘
Moláček však není sám, kdo se rozhodl nabídnout svůj vůz na pomoc uprchlíkům. Reportážní fotograf Jan Šibík, mimo jiné držitel několika prestižních ocenění, z bezprostřední blízkosti sledoval příjezd syrských utečenců na ostrov Lesbos. Mezi Syřany, kteří skončili na řeckém ostrově, byla i 73letá žena z Aleppa, které dělal problém pohyb.
„Jaké peklo musí probíhat v syrském Aleppo, když se rozhodne nechodící 73letá paní připlout na gumovém člunu z Turecka na Lesbos,“ napsal Šibík k fotografii, kde on i nemohoucí Syřanka sedí spolu s dalšími uprchlíky na sedadlech auta. Český fotograf k příspěvku doplnil, že žena by se ráda dostala do Švédska. I této fotce se dostala silné odezvy.
Jake peklo musi probíhat v syrském Aleppo kdyz se rozhodne nechodici 73 letá pani priplout na gumovém člunu z Turecka na Lesbos. Uf!! Chce žít ve Švédsku.
Posted by Jan Sibik on 29. srpen 2015
U Šibíkova i Moláčkova facebookového příspěvku v komentářích kromě pochval zaznívaly i názory, podle kterých dva čeští žurnalisté nejednali správně, když nabídli pomoc syrským běžencům. „Napálil bych to s nima do stromu,“ vyjádřil se v komentářích pod příspěvkem jakýsi Jiří Peňáz. Negativní příspěvky však v obou případech tvořily jen zlomek celkových ohlasů.
Případy, kdy se novinář rozhodl osobně pomoci uprchlíkům ze Sýrie, se přitom neobjevují jen v České republice. Před několika dny svět obletěly záběry reportéra britské stanice Channel 4 Krishnana Guru-Murthyho, který – rovněž na ostrově Lesbos – pomáhal uprchlíkům vystoupit z chatrného gumového člunu, na němž předtím absolvovali několikakilometrovou cestu od tureckých břehů.